Minimal extension of einstein's gravity at the quartic order
Einstein kütleçekiminin dördüncü dereceden minimal genişletilmesi
- Tez No: 527995
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Einstein genel görelilik teorisinin eğrilik bakımından dördüncü dereceye kadar genişletilmesini çalışmaktayız.Genişletilmiş teori,genel görelilikte olduğu gibi,tek vakuma ve bu vakum etrafında tek bir kütlesiz spin-2 eksitasyona sahiptir ve dolayısıyla minimal genişletme olarak adlandırılır.Genişletilmiş teori ayrıca Born-Infeld kütleçekiminin özel bir formundan da elde edilebilir.Schwarzschild ve Kerr kara deliklerinin kesin çözüm olmadıklarını ve Kretschmann skalerinin doğrusal olmayan dalga denklemini sağladığını gösterdik ve bu sonuç kara delik tekilliklerinin önlenebileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
We study an extension of Einstein general relativity theory at the quartic order in the curvature. The extended theory has a unique vacuum and a single massless spin-2 excitation about this vacuum, just like general relativity, hence it is called a minimal extension. The extended theory can also be obtained from a particular form of Born-Infeld gravity. We show that the Schwarzschild and Kerr black holes are not exact solutions and the Kretschmann scalar obeys a non-linear wave equation, suggesting that black hole singularities might be avoided.