Üniversite öğrencilerinin işsizlik kaygısı: Celal Bayar Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğrencileri üzerine nitel bir araştırma
A qualified research on university students 'unemployment studies: Celal Bayar University Study Economics and Industrial Relations Department
  1. Tez No: 528007
  2. Yazar: YADİGAR LEYLA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Dünyada ve Türkiye'deki işsizlik, giderek büyüyen önemli toplumsal bir problemdir. Genç işsizliği de bu problemin bir alt sorunsalıdır. Bu durumun genç nüfusun işsizlik kaygısını arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Araştırma, bu problemin Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri özelinde sorgulanmasını amaçlamaktadır. Çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde öğrenim görmekte olan birinci sınıf, ikinci sınıf, üçüncü sınıf ve dördüncü sınıf lisans öğrencilerine uygulanmıştır. Öğrencilerle derinlemesine mülakat yapılarak işsizlik kaygılarına yönelik düşünceleri ve işsizlik kaygılarını etkileyen bireysel ve yapısal etmenler incelenmektedir. Araştırmanın sonucuna göre, öğrencilerin büyük bir çoğunluğu işsizlik kaygısı taşımaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki işsizlik oranının artışı ve işgücü piyasalarındaki yapısal dönüşümün işsizlik kaygılarını etkilediği ancak öğrencilerin kendilerini yetersiz hissetmeleri, sosyal sermaye, kültürel sermaye ve ekonomik sermayelerinin işsizlik kaygılarını etkileyen etmenler arasında yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing unemployment rate is a major social problem in Turkey and in the world. Youth unemployment is a subset of this problem and this situation has an increasing effect on the unemployment anxiety of the young population. This study aims to analyze this problem on Celal Bayar University students. The first, second, third and fourth-year bachelor degree students in the labor economics and industrial relations department of Manisa Celal Bayar University were used in this study. Interviews were conducted with these students to analyze their thoughts on unemployment concerns and the individual and structural factors affecting their unemployment concerns were examined. According to the results of this study, it was seen that the majority of these students have unemployments concerns and the increasing unemployment rate in Turkey, the structural transformation in the labor market, and also students feel themselves inadequate, social capital, cultural capital and economic capital affects these unemployment concerns.