Üniversite öğrencilerinde işsizlik kaygısı: Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir araştırma
Unemployment anxiety on university students: A research on Süleyman Demirel University students
  1. Tez No: 395916
  2. Yazar: AYŞE NUR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin işsizlik kaygısını yaşayıp yaşamadıklarını tespit ederek, işsizlik kaygısına neden olan alt boyutları açıklamaktır. İşsizlik kaygısının stres belirtileri, depresyon, durumluk-sürekli kaygı gibi psikolojik olumsuz etkilerini ve işsizlik kaygısına neden olan alt boyutlar ile bu psikolojik etkiler arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 441 dördüncü sınıf lisans öğrencisine uygulanmıştır. Öğrencilere İşsizlik Kaygı Düzeyi Anketi, Demografik Özellikler Bilgi Formu, Stres Belirtileri Ölçeği, Depresyon Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği gönüllük esasına dayalı olarak verilmiş, cevapları SPSS programına girilerek, cevaplar ışığında gerekli analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, öğrencilerde ekonomideki istihdam zorlukları, kişisel karamsarlık ve özgüven eksikliği, çevresel ve sosyal bakı, niteliksel olarak bilgi ve beceri eksikliği alt boyutlarının neden olduğu işsizlik kaygısı vardır. İşsizlik kaygısı en yüksek Fen Edebiyat Fakültesi'nde iken Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde ise işsizlik kaygısı söz konusu değildir. Öğrencilerin stres belirtileri yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the sub-dimensions leading to unemployment anxiety, determining whether students experience unemployment anxiety or not. Advers psychological effects of unemployment anxiety, such as signs of stress, depression, temporary-permanant anxiety and possible relation between these psychological effects and sub-dimensions leading to unemployment anxiety are evaluated. The research is applied on 441 fourth grade undergraduates studying at Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Science and Literature, Faculty of Health Sciences, Faculty of Engineering at Süleyman Demirel University. The students are given Unemployment Anxiety Level Test, Demographic Features Information Form, Stress Symptoms Scale, Depression Scale, Temporary-Permanant Anxiety Scale based on voluntariness, answers are entered in SPSS and essential analyzes are performed in the light of the answers. According to the research result, students have unemployment anxiety caused by the sub-dimensions -the effect of decrease in employment and labor requirement, personal pessimism and lack of selfconfidence, environmental and social aspect, lack of qualitative knowledge and skill. The highest level of unemployment anxiety is viewed in Faculty of Science and Literature while none is determined in Faculty of Health Sciences. Stress symptoms in students are comparatively high.