The relationship between career goal inconsistencies and unemployment anxiety of university students
Üniversite öğrencilerinin kariyer hedefi tutarsızlıklarının işsizlik kaygısı ile ilişkisi
  1. Tez No: 881697
  2. Yazar: BAHAR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLŞAH KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ve genç nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerde, daimi varlığını ortaya koyan işsizlik sorunu derinden hissedilmektedir. Özellikle son yıllarda kaçınılmaz bir endişeye mahal veren işsizliğin ulaştığı boyut, üniversiteli gençlerin kâbusu haline gelmiştir. Üniversiteye geçişlerin kolaylaştırılması, üniversite mevcutlarının artması ve buna bağlı mezun sayısının yükselmesine karşın istihdamın artan oranda sağlanamaması“eğitimli genç işsizleri”meydana getirmiştir. Bu tablo öğrencileri kaygılandırarak farklı tutum ve davranışlara sevk etmektedir. Kendilerini, ruhsal sorunlardan fiziksel sorunlara kadar uzanan ve yanlış kararlar verebilecekleri bir psikolojinin içinde bulmaktadırlar. Bu psikolojide kariyer planlarına yön vermeye çalışan öğrenciler, arzu ettikleri hedeflerine ulaşamayacakları kaygısıyla işsiz kalma korkusunun verdiği beklentiler yönünde hareket ederek tutarsız eğilimler gösterebilmektirler. Ayrıca aile, çevre, işgücü piyasası ve eğitim gibi faktörlerin varlığı bu eğilimleri tetikleyebilmektedir (Korkmazer, 2020, 141-152). Bu yüksek lisans tez çalışmasında Giresun Üniversitesi'nde Lisans eğitimi alan öğrencilerin kariyer hedefi tutarsızlıkları ile işsizlik kaygısı ilişkisi temel alınarak bu ilişkileri etkileyen alt unsurlar göz önünde bulundurulmuş ve farklı disiplinler açısından karşılaştırılarak araştırılmıştır. Çalışmamızın, diğer araştırmacıların faydalanabilecekleri bilgileri sunması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
İn countries like Turkey, which are developing and have a predominantly young population, the persistent issue of unemployment is deeply felt. Particularly in recent years, the extent of unemployment, which has become an inevitable source of concern, has turned into a nightmare for university students. Despite the facilitation of university admissions, the increase in university capacities, and the consequent rise in the number of graduates, the inability to provide proportionally increasing employment has resulted in“educated young unemployed”individuals. This situation causes anxiety among students, leading them to adopt different attitudes and behaviors. They find themselves in a psychology that ranges from mental to physical problems, which can lead to making wrong decisions. Students who try to guide their career plans within this psychology may exhibit inconsistent tendencies due to the fear of unemployment driven by the anxiety that they will not achieve their desired goals. Additionally, the presence of factors such as family, environment, labor market, and education can trigger these tendencies (Korkmazer, 2020, 141-152). İn this master's thesis, the relationship between career goal inconsistencies and unemployment anxiety among undergraduate students at Giresun University has been examined by considering the sub-elements affecting these relationships and comparing them from different disciplinary perspectives. It is hoped that our study will provide information that other researchers can benefit from.