Üniversite öğrencilerinin işsizlik kaygısının davranışsal iktisat açısından incelenmesi
An examination of university students 'unemployment anxiety in terms of behavioral economics
- Tez No: 734542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezin amacı üniversite öğrencilerinin işsizlik kaygısını davranışsal iktisat bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Bu araştırmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel araştırma için örneklemi Iğdır Üniversitesi, Samsun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinde farklı bölümlerde eğitim gören 835 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemede Araştırmada ihtiyaç duyulan sayıya en kısa sürede, en hızlı olacak şekilde zamandan tasarruf sağlanması amacıyla araştırmacının ulaşabileceği evrenden bireyler seçilmiştir. Nitel araştırmaya katılan katılımcısı sayısı da kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemine göre seçilmiş 92 kişidir. Üniversite öğrencilerinin işsizlik kaygısı yaşayıp yaşamadıklarına ilişkin metin analizinde işsizlik kaygısının vurgulandığını ve bunun günümüz şartlarıyla ilişkilendirildiğini görülmüştür. Analiz sonuçları iş bulma kaygı düzeylerine ilişkin alt boyutlarından“istihdam yetersizliği”,“ayrımcılık”ve“kişisel yeterlilik”alt boyutlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık bulunmuşken“çaresizlik”ve“deneyimsizlik”alt boyutlarında anlamlı farklılık görülmemiştir. Kruskal-Wallis testi sonuçları incelendiğinde“çaresizlik”ve“deneyimsizlik”alt boyutlarında iş bulma kaygısının bölgeler açısından farklılık gösterdiği bulunmuştur. İş bulma kaygı düzeyleri üniversite eğitimlerindeki temel alanlar açısından anlamlı farklılığın sadece“kişisel yeterlilik”alt boyutunda olduğu görülmüştür. Kruskal-Wallis testi sonuçları incelendiğinde yaş açısından anlamlı farklılığın sadece“istihdam yetersizliği”boyutunda anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Kruskal-Wallis testi sonucuna göre“istihdam yetersizliği”,“çaresizlik”,“deneyimsizlik”,“kişisel yeterlilik”yeterlilik alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu görülmektedir. Bağımsız değişkenlerin (demografik değişkenler) önemliliğine ilişkin analiz incelendiğinde üniversite öğrencilerinin iş bulma kaygısının bütün alt boyutlarında en önemli değişkenin aylık gelir olduğu, ikinci etkenin yaş, üçüncü etkenin cinsiyet olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin geçmişe göre şimdi işsizlik kaygılarının değişip değişmediğine ilişkin metin analizinde kelime bulutlarına bakıldığı zaman bir kısmında işsizlik kaygısının değişmediği bir kısmında arttığı ve bir kısmında ise çok değiştiği görülmüştür. Bu değişimin kaynağı olarak bazı katılımcıların bunun gelişimsel olduğuna ve insanın yaşı ilerledikçe idealleri de sorumlulukları da arttığına işaret ederken, bazı katılımcılar ise durumun ülkenin durumuyla ilişkilendirildiğine ve ülke ekonomisi ile ilişkisine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the unemployment anxiety of university students in the context of behavioral economics. The mixed research design was used in this study. The sample for quantitative research consists of 835 students studying in different departments at Iğdır University, Samsun University and Ondokuz Mayıs University. In the sampling, individuals from the population accessible to the researcher were selected in order to save time in the shortest time and in the fastest way needed in the study. The number of participants participating in the qualitative research is 92, selected according to the easily convenience sampling method. In the text analysis on whether university students experience unemployment anxiety or not, it is seen that unemployment anxiety is emphasized and this is associated with today's conditions. The analysis results found a significant difference by gender in the sub-dimensions of“employment inadequacy”,“discrimination”and“personal competence”, which are related to the levels of anxiety in finding employment, while no significant difference was found in the“desperation”and“inexperience”sub-dimensions. When the results of the Kruskal-Wallis test were examined, it was found that the“desperation”and“inexperience”sub-dimensions differed in terms of the regions where the students live. It was seen that the significant difference in terms of job finding anxiety levels in terms of their fields in university education was only in the“personal competence”sub-dimension. When the results of the Kruskal-Wallis test were examined, it was seen that the significant difference in terms of age differed significantly only in the dimension of“employment insufficiency”. According to the result of the Kruskal-Wallis test, it is seen that there are significant differences in the sub-dimensions of“employment insufficiency ”,“desperation”,“inexperience”,“personal competence”. When analyzing the significance of independent variables (demographic variables), it was seen that the most important variable in all sub-dimensions of university students' anxiety about finding employment was monthly income, the second factor was age, and the third factor was gender. When we look at the word clouds in the text analysis on whether university students' unemployment anxiety has changed compared to the past, it is seen that in some, unemployment anxiety has not changed and while for some of them it has changed a lot. As the source of this change, some participants pointed out that this is a developmental one and as the age of people increases, their ideals and responsibilities also increase, while some participants drew attention to the fact that the situation is associated with the state of the country and its relationship with the country's economy.