Count me in: Understanding political consumerism, political participation and their antecedents
Beni de dâhil edin; Politik tüketim ve politik katılımı ve bunların nedenlerini anlamak
- Tez No: 528199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AYGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Politik tüketim tüketicilerin bir marka, firma veya ürünü bilinçli satın alma veya almama davranışları sergileyerek kendini ifade etme biçimidir. Son yıllardaki politik tüketim davranışlarındaki artış bilim insanları ve profesyonellerin insanların nasıl ve neden politik tüketim davranışlarında bulunduklarını ve bunun sebeplerini anlama amacıyla çalışmalar yapmasına sebep olmuştur. Bu çalışma Türkiye içerisinde 360 katılımcıdan oluşan geniş bir anket çalışması yaparak boykot davranışının deneysel ve nitel kanıtlarını bulmaya amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre kadınlar daha fazla politik tüketim davranışı sergilemekte olup, politik katılım, gelir düzeyi ve politik ilgi düzeyi politik tüketim davranışı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Muhafazakârlık ve iletişim amaçlı dijital medya kullanımı ise olumsuz bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu çalışma genel literatürün aksine eğitim seviyesi ve yaşın politik tüketim üzerinden anlamlı bir etkisi olmadığı göstermesi açısından da ayrı bir öneme sahiptir
Özet (Çeviri)
Political consumerism is a form of self-expression where consumers boycott or buycott a brand, company or a product. The increase in the amount of these actions in recent years has led scholars and marketers improve their understanding of how and why consumers engage in political consumerism and what its predecessors are. By employing a wide scale survey among 360 participants in Turkey, this study presents empirical and qualitative evidence for boycott behavior. The results revealed that women are more likely to engage in political participation and income level, political interest level and online political participation have positive effect on political consumerism, while conservatism and communicational digital media use have negative effects. The findings of the thesis are vital, as it also showed there is no significant impact of education and age on political consumerism contrary to literature.