Exploring ELF awareness in teacher cognition: A case study in Turkey
İngilizce öğretiminde ortak bir dil olarak İngilizce'nin öğretmen bilişi açısından araştırılması: Türkiye'den bir vaka incelemesi
- Tez No: 528271
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, (1) öğretmenlerin Ortak bir Dil olarak İngilizce'yi (ODİ / English as a Lingua Franca / ELF) nasıl kavramsallaştırdığını, (2) öğretmenlerin hangi meseleleri ODİ ile ilişkilendirdiğini, ve (3) öğretmenlerin ODİ'yi eğitim ortamında nasıl uyguladıklarını daha iyi anlamak ve araştırmak için İngilizce öğretiminde ODİ'yi öğretmen bilişi açısından araştırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmaya dört İngilizce öğretmeni katılmıştır. Öğretmenler ile üç kez mülakat yapılmış ve sınıf gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Veriler, yapılan mülakat ve sınıf gözlemleri ile ders dökümanlarından toplanmıştır. Verilerdeki sıklıkla tekrar eden tema ve kategorileri tespit etmek için tema, içerik ve belge analizleri kullanılmıştır. Çalışma bulguları, üç ana tema: (a) İngilizce'nin evrensel işlevi olarak ODİ, (b) Güven pekiştirici olarak ODİ, ve (c) Ulusal kimliği ortaya çıkaran bir geçit olarak ODİ, ve üç alt kategori: (a) ODİ iletişim aracı olarak işlev görür, (b) ODİ iletişim kurma isteğini pekiştirir, ve (c) ODİ diğer kültürlere ve dil çeşitlerine saygı duyma farkındalığını arttırır, etrafında ODİ'nin kavramsallaştırıldığını tespit etmiştir. Ayrıca, ODİ ile ilişkili altı mesele tespit edilmiştir: (a) Aksan, (b) Yerlilik, (c) Prestij, (d) Anlaşılabilirlik, (e) Düşük Nitelik Hissi, (f) İngilizce'nin Aidiyetliği. Bunun yanında, katılımcıların İngilizce öğretiminde ODİ ile ilgili farklı biliş ve uygulama yöntemleri geliştirdikleri ve gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the construct of ELF awareness on teachers' cognitions in the field of English language teaching in order to better understand and explain (1) how teachers conceptualize ELF awareness, (2) what issues teachers associate with ELF awareness, and (3) how teachers implement ELF awareness in the teaching context. Four English language teachers participated in the study. The teachers were interviewed three times and classroom observations were carried out. The data came from interviews, classroom observations, and lesson artifacts. Thematic, content, and document analyses were used in order to identify recurring themes and categories in the data. The data were analysed according to the relation of themes that emerged from the data to the adopted teacher cognition framework. The findings concluded that ELF awareness was conceptualized in terms of three main themes: (a) ELF as a global function of English, (b) ELF as a means for establishing confidence, and (c) ELF as a gate for revealing national identities, and in terms of three sub-categories: (a) ELF serves as a means for communication, (b) ELF establishes willingness to communicate, (c) ELF increases awareness of respect to other varieties and cultures. Also, six ELF-related issues were identified: (a) Accent, (b) Nativeness, (c) Prestige, (d) Intelligibility, (e) Sense of Inferiority, (f) Ownership of English. Besides, it was found that the participants developed and showed varied cognitions and implementations towards ELF awareness in ELT.