How do Syrian refugee women reconstruct their lives in Turkey ?: An analysis of attitudes, beliefs and experiences of Syrian refugee women on child education and child labor
Çocuk eğitimi ve çocuk işçiliğine olan tutumları ve bakış açıları üzerinden Suriyeli mülteci kadınların Türkiyede hayatlarını yeniden inşa etme deneyimleri
  1. Tez No: 528272
  2. Yazar: NURİYE NUR AYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜLYA ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı savaş sonrası zorla yerinden edilen Suriyeli mülteci kadınların Türkiye'de yeniden yaşam kurma deneyimlerini analiz etmektir. Bunun yanı sıra mülteci kadınların çocuk eğitimine ve çocuk işçiliğine olan tutum ve yaklaşımlarını araştırır. Çalışma İstanbul, Okmeydanı semtinde on bir mülteci kadınla yapılan görüşmeler sonucu elde edilen verilerle mülteci kadınların yabancısı oldukları şehirde yaşama tutunmak için neler yaptıklarını ve hangi taktikleri geliştirdiklerini, çocuk eğitimi ve çocuk işçiliği üzerine tutum, yaklaşım ve deneyimlerini analiz eder. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler mülteci kadınların Türkiye'de yaşamlarının yeniden inşasında sosyal sermaye eksikliği, dil engeli, ekonomik nedenler ve sosyal dışlanma kaynaklı zorluklar yaşadıklarını gösterir. Bunun yanı sıra mülteci kadınlar çocuklarını yaşama tutunma ve adapte olma konusunda motivasyon kaynağı olarak görürken onların güvenliği konusunda kaygı duyarlar ve annelik görevlerini yerine getiremediklerini düşünerek zaman zaman güçsüz hissederler. Mülteci kadınlar dil engeli, ekonomik güçlükler, arkadaşlar ya da öğretmen tarafından şiddete ve ayrımcılılığa maruz kalma nedeniyle çocuklarına kaliteli eğitim imkanı sağlamakta zorluk yaşarlar ya da çocuklar eğitimin dışında kalır ve çocuk işçiliğine yönlendirilir. Suriyeli mülteci kadınlar ekonomik zorlukları çocuk işçiliğinin temel sebebi olarak değerlendirir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand Syrian refugee women's experiences in Turkey after forced displacement of war in Syria. It explores Syrian refugee women's beliefs and attitudes on child education and child labor. The study refers data gathered in semi-structured interviews with eleven Syrian refugee women in Okmeydanı neighborhood to portray their experiences on adapting to the neighborhood, child education and child labor. Refugee women's accounts indicate that Syrian refugee women in Turkey struggle in adapting to the new environment due to lack of social capital, language difficulties, economic hardships and social exclusion. Refugee mothers consider their children as the main motivation for holding on the life, but they feel powerless as a mother, and they have safety concerns about their children. They have difficulties in providing quality education for their children because of language barrier, financial difficulties, bullying and discrimination by peers, and child labor. Economic hardships are considered as the main reason for child labor among Syrian refugee mothers.