Suç verilerinin analizinde ikili kümeleme yöntemi: Kaçakçılık verileri üzerine bir uygulama
Biclustering method in the analysis of criminal data: An application on smuggling data
  1. Tez No: 528379
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kaçakçılık, birçok ülke için ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkiye sahiptir. Ayrıca kaçakçılık, terör ve suç örgütlerine finansal destek sağlamaktadır. Kayıt dışı olan bu ekonomik hareketlilik, aynı zamanda devleti de büyük bir gelir kaybına uğratmaktadır. Kaçakcılık suçlarına karşı önlem almada kaçakçılık türüne göre suç bölgelerin oluşturulması bölgesel tedbirler alınması açısından önemlidir. Ayrıca kaçakçılığa konu olan malzemelerin birbirleriyle olan ilişkisi ve kaçakçılıkta yakalanan malzeme türüne göre suçluların profillerinin çıkartılması açısından da ayrı öneme sahiptir. Bu amaçları gerçekleştirmek için geleneksel kümeleme yöntemleri yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada suç verilerinin analizi için ikili kümeleme yöntemleri önerilmiştir. Çalışma kapsamında CC, Quest, xMotif, Bimax ve Plaid ikili kümeleme yöntemleri tanıtılmış ve yapay veri üzerinden performans karşılaştırmaları yapılmıştır. Suç türlerine göre şehirler ve kaçakçılık malzemelerine göre suçlular ikili kümeleme yöntemiyle kümelenmiş ve bunun sonucunda suç bölgeleriyle suçlu profilleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smuggling has negative economic and social implications for many countries. Besides smuggling provides terrorist and criminal organizations with financial support. This economic activity, which is unregistered, also causes a great loss of revenue to the state. The establishment of crime zones according to smuggling type is important for taking precautions against illegal smuggling. In addition, the relationship between the smuggled materials and each other, and the material caught in smuggling, has a separate proposition in terms of identifying of criminals' profiles. Conventional clustering methods are insufficient to achieve these goals. In this study, biclustering methods are proposed for the analysis of crime data. In the study CC, Quest, xMotif, Bimax and Plaid biclustering methods were introduced and performance comparisons were made on seynthetic data. According to the types of crime, cities and smuggling materials, criminals were clustered by means of biclustering, resulting in criminal professions by crime zones.