The Value and influence of direct and coded feedback given on a surface level to the students written work at intermediate level
Orta seviyede İngilizce bilen öğrencilerin yazılı çalışmalarında yüzeysel olarak verilen sembollü ve direkt dönütün değeri ve etkisi
- Tez No: 52840
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA KÜLEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, sembol kullanılarak yapılan düzeltme tekniğinin orta seviyede İngilizce bilen öğrencilerin kompozisyon yazma başarısı ve genel anlamda yazmaya yönelik tavırları üzerindeki etkisini araştırmaktı. Bu çalışma İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğrenen öğrencilerin kompozisyonlarının ve tavırlarının sembol kullanarak yapılan düzeltme tekniği yardımıyla gelişme kaydedip etmediklerini araştırmak için yapıldı. Bu çalışmanın birinci bölümü, yazma becerisini, araştırma problemlerini, ilişkili hipotezleri ve çalışmanın amacına bir giriştir. ikinci bölüm yazma ve düzeltme teknikleri üzerine yazılmış kaynaklara ayrılmıştır. Bu bölümde yazma tekniklerini öğretme, İngilizce yabancı dil öğretinin önemi ve değişik düzeltme teknikleri sunulmuştur. Üçüncü bölüm veri toplama tekniği ve bu çalışma için kullanılan verinin analiz işlemleri, deneklerin seçimi, öğrenci anketleri, kompozisyonları ve deney işlemleri gibi veri toplama araçlarım sunar ve değerlendirir. Bu çalışmanın dördüncü bölümü (1) iki okutmanın verdiği değerlerin güvenirliği, (2) öğretmen ve öğrenci anketlerini ve değerlendirme listesini tanımlayan analizi, (3) kontrol ve deney gruplarına önce ve sonra verilen kompozisyonların istatistiksel analizi ve bulguların değerlendirilmesini kapsayan veri analizlerinin sonuçlarım sunar. Sonuç olarak, beşinci bölüm tüm çalışmanın bir özetini ve araştırmanın bulgularım daha ileri bir düzeyde değerlendirir. Sonuçların ve bulguların ışığıaltında sembollerle yapılan düzeltmenin öğretmen tarafından yapılan düzeltmeye oranla öğrenci başarısı üzerinde daha pozitif bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Yazmaya karşı öğrencilerin tavrı olumludur fakat ilgileri azdır. Bu nedenle, öğrenci yazma yeteneğini geliştirecek en iyi tekniğin bulunması için diğer düzeltme yöntemlerinin kullanılması öğütlenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the impact of coded- correction technique on Intermediate Students' achievement in English Writing and on their attitudes toward writing in general. This study was conducted to explore whether EFL Students' Writing and their attitudes would improve by the help of coded-correction. Chapter I of the thesis includes a short introduction to writing, the research problems, the related hypotheses, and the aim of the study. In this chapter, the importance and limitations of the study are also discussed briefly. Chapter II is devoted to a review of the published literature on writing correction techniques. It presents teaching writing techniques, the importance of writing in EFL, and various correction techniques. and Chapter III presents and evaluates the method of data collection and analysis procedures used to obtain the data for the study, the selection of subjects, data collection instruments such as student questionnaires, student essays and experimental procedures. In Chapter IV of the study, the results of the data analyses are presented, which include (1) Inter-rater reliability, (2) Descriptive analysis of teacher and student questionnaires and a checklist, (3) Statistical analysis of Pre and Post Essays of Control and Experimental groups, (4) Evaluation of findings.Finally, Chapter V presents a summary of the whole study and further discusses the findings of the research. Within the light of the results and findings, it is concluded that coded-correction, compared to teacher correction, has a positive impact on students' achievement. Students attitudes are positive toward writing but their interest is low. Therefore, it is suggested to use other correction techniques to find out the best technique to improve students' writings.