Developing instructional strategies and recommendations from an introductory programming course in higher education
Yükseköğretim için giriş seviyesinde bir programlama dersinden öğretim stratejileri ve önerileri geliştirilmesi
  1. Tez No: 528572
  2. Yazar: KADİR YÜCEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmanın amacı yükseköğretim seviyesindeki deneyimsiz programlama öğrencileri için bir öğretim stratejileri ve önerileri tasarlayıp geliştirmektir. Stratejiler Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümündeki bir görsel programlama dersinden çıkarılacaktır. Ortam olarak App Inventor (Android işletim sistemine uygulamalar geliştirmek için bir görsel programlama ortamı) kullanılmıştır. Araştırmacı teoriyi geliştirmek için 14 haftalık bir ders tasarlamıştır. Temel programlama kavramları, proje ve ürün odaklı bir giriş seviyesi programlama dersi aracılığıyla sunulmuştur. Çalışmada çerçeve olarak tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçeve altında, nitel veri görüşmeler, gözlemler ve dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Veri yinelemeli olarak toplanarak, ders ve teori tasarımı uygun ve sağlam hale gelene kadar tekrar şekillendirilmesi sağlanmıştır. Veri toplama süreci 2 dönem boyunca sürmüştür. Veriler ders boyunca yapılan gözlemler, her dönem sonunda yapılan görüşmeler, ve tartışma yazışmalarını ve öğrenci ürünlerini inceleyerek toplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda giriş niteliğinde programlama dersleri için reçete sunan bir öğretim tasarımı geliştirmek amaçlanmaktadır. Etkili, verimli ve motive edici bir öğretim teorisinin öğrencilere hem de öğretmenlere programlama eğitiminin ilk adımı için yardımcı olabileceği; bunun da ileri düzey programlama eğitimine yönlendirmeyi ve bilişimsel düşünceyi anlamasını sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to design and develop an introductory programming course for higher education level and extract instructional strategies and recommendations. The course was offered as a visual programming course at the Department of Computer Education and Instructional Technology in Middle East Technical University. MIT App Inventor (a visual programming environment to develop applications for Android OS) was used in the course. The course was 14 weeks long. Basic concepts of programming were offered through a project and product focused introductory programming course. Design-Based Research methodology was used as the research framework of the study. Under this framework, qualitative data were collected through interviews, observations, and documents. Data were collected iteratively to reshape the design of the course and the instructional strategies until it is appropriate and substantial. Data collection were 2 semester long which included observations throughout the course, interviews at the end of each semester, examination of discussions and products of the students. Results of this study aimed to provide an instructional prescription for the instructors who are to develop an introductory programming course. An effective, efficient, and motivating course design could help both learners and instructors for the first step of programming education which could lead to an advanced level programming education and help students to grasp computational thinking.