Laparoskopik cerrahide trokar girişi için abdominal duvarın kaldırılmasının morfometrik olarak araştırılması
Morphometric investigation of the abdominal wall li̇fti̇ng for trocar entry in laparoscopic surgery
- Tez No: 528625
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH TANER USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Laparoskopide komlikasyonların % 50 den fazlası pnömoperitoneum oluştururken meydana gelmektedir. Batın ön duvarını kaldırmanın amacı intraperitoneal organlar ve karın ön duvarı arasındaki mesafeyi arttırmaktır. Literatürde batın duvarını asma işlemi peritoneal kaviteye giriş için önerilmektedir. Buna karşın bu işlemin faydası tam olarak gösterilememiştir. Bu çalışmanın amacı batın ön duvarının kaldırılması esnasında, batın ön duvarı ile visseral organlar arasındaki mesafeyi ölçmek, bu mesafenin ortalama olarak ilk giriş esnasında güvenli bir aralık sunup sunmadığını göstermek ve bu mesafeyi hastanın yaş grupları, BMI (vücut-kitle indeksi), doğum sayısı ve şekli ile karşılaştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In laparoscopy, over %50 of the all complications occur during establishment of the pneumoperitoneum. Lifting of the anterior abdominal wall is aimed to increase the distance between the abdominal wall and the intrabdominal structures. Elevation of the anterior abdominal wall is recommended for the access to peritoneal cavity in literatures however the benefit exactly has not proved. This study aimed to determine the distance from anterior abdominal wall to intraperitoneal structures during lifting of the abdominal wall, to represent this distance -on the average- generate the safe range whether or not and compare with this distance and patient's age, BMI and parity.