Bankacılık sektöründe performans analizi ve kamu bankaları (1983-1994)
Performance analysis of the banking sector and state banks (1983-1994)
  1. Tez No: 52865
  2. Yazar: MUSTAFA ALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTER ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
1980 yılı ülkemiz ekonomisinin dönüm noktalarından birisidir. 1980 öncesinin ithal ikamesine dayalı sanayi anlayışını esas alan, korumacı, nispeten dışa kapalı ekonomi anlayışı 24 Ocak 1980 kararlarıyla büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Bu tarihten sonra serbest piyasa ekonomisinin benimsendiği, liberal, dışa açık ve ihraç ikamesine dayalı yeni bir dönem başlamıştır. Bankacılık sektörü de gerek ekonominin geneline, gerekse doğrudan bankacılık sektörüne yönelik alınan liberalizasyon kararlarının etkisiyle yeni ve dinamik bir sürece girmiştir. Sektördeki rekabeti artırmayı, toplam tasarrufları yükselterek ekonominin üretken kesimlerine düşük maliyetli fon aktarmayı hedef alan finansal liberalizasyon kararları sonucunda; faiz oranları serbest bırakılmış, yabancı bankaların sektöre girişine izin verilmiş, kambiyo rejimi yeniden düzenlenerek daha liberal bir hale getirilmiş ve yeni finansal enstrümanlar uygulamaya konulmuştur. Böylece bankacılık sektörü finansal tablolarında, parasal genişlemenin de etkisiyle, büyük artışlara rastlanmıştır. Bu artışlarla birlikte otomasyona dayalı bireysel bankacılık hizmetlerinin çeşit ve kalitelerinin artması, uluslararası bankacılık faaliyetleri ve kambiyo işlemlerinin gelişmesi nedeniyle bankalar ilgiyle izlenen kuruluşlar haline gelmiştir. Özellikle TL'sının konvertibilitesi sonrasında izlenmeye başlanan sıcak para politikalarının da etkisiyle banka karlılıklarının hızla artması, bankaların temel işlevlerini bir kenara bırakarak devlete borç veren kuruluşlar haline gelmesi ve nihayet 1994 krizinde 3 özel bankanın batması, aynı zamanda batmak üzere olan başka bankaların mevduatların tamamının sigorta kapsamına alınması suretiyle iflastan kurtulmuş olmaları bankacılık sektörüne olan ilgiyi biraz daha artırmıştır.“Bankacılık Sektöründe Performans Analizi ve Kamu Bankaları (1983-1994)”adlı çalışmamızda; bankacılık sektörünün gösterdiği gelişmenin boyutlarını ölçümü ve meydana gelen gelişimin sağlıklı temellere dayanıp dayanmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, özellikle son yıllarda sıkça gündeme getirilen kamu bankalarının özelleştirilmesi tartışmalarına teknik bir yaklaşımla katkıda bulunulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The year of 1980 is one of the turning points for Turkish economy. Economic understanding which based on closed economy and import substitution before 1980 was transformed to export-oriented, liberal and open free market economy with the liberalization policies of January 24, 1980 and new period began. Also, Turkish banking sector entered into a new and dynamic period with the effect of liberalization policies related to the economy and the banking sector. The result of financial liberalization decisions which aim to increase competition and total savings, allocated low-costed funds to productive groups, interest rate were set free, foreign banks were allowed to enter the sector, bans on foreing trade were lifted and new financial instruments were implemented. Thus, nominal and real financial statements of the banking sector, also with the effect of monetary expansion, were increased. Associated with this development and increase of quality and kinds of retail banking services based on authomation and development of international banking activities and foreign exchange operations, banks became more interesting institutions. The increase of banks' profits with the effect of the hot money policies after the convertibility of TL, functioning of the banks as the lender to State and bankruptcy of 3 private banks in the crises of 1994 and inclusion of all saving deposits to the Deposit Insurance System also made banking sector more interesting. The aim of this study which is called“Performance Analysis of The Banking Sector and State Banks (1983-1994)”is to determine the range of development of the banking sector and to examine whether this development based on sound conditions. Moreover, another aim of this study is to be helpful to the debates regarding the privatization of the State banks by the technical approach.