Ulusal çıkar ve dış politika
National interest and foreign policy
  1. Tez No: 52864
  2. Yazar: MİTAT ÇELİKPALA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yeni Dünya Düzeni veya düzensizliği olgusunun ortaya atılmasıyla birlikte, uluslararası değerler, örgütler ve benzeri idealist sistemlerin ötesinde, ulusal çıkarın tanımlanması ve nitelenmesi, eskiden de olduğu gibi bugün de uluslararası politikanın anlaşılabilmesi için zorunluluk olarak görünmektedir. Uluslararası politikanın genel işleyişi ve uluslararası ilişkiler her ne kadar değişiklikler gösterse de, temelde dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken esas hareket noktası aynıdır: Ulusal çıkarların varlığı, tanımlanması ve savunulması. Çıkar ya da daha sonraki dönemlerde, ulus-devletin ortaya çıkışı ve uluslararası politikanın oluşmasıyla karşımıza çıkan ulusal çıkar kavramı ağırlıklı bir biçimde, uluslararası ilişkiler teorisinde 'realist ekol' olarak kabul edilen yaklaşımın temel söylemini teşkil etmektedir. Bu yaklaşım çerçevesinde kavramın kullanımının köklerini Thukydides'e ve Machiavelli'ye dayandırabiliriz. Daha sonraki dönemlerde de Due Henri de Rohan, Thomas Hobbes, Kardinal Richelieu, Metternich ve Bismarck ve benzeri bazı teorisyen ve devlet adamlarının da kavramı yoğun bir biçimde kullandıkları görülmektedir. Ulusal çıkar uluslararası politika çalışan teorisyenler ve akademisyenlerin hemen hemen tamamınca tanımlanması çok zor, hâttâ imkânsız bir kavram olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla üzerinde çalışılması güç ve fakat kullanımı kolay ve yaygın bir kavram olarak kabul edilmektedir. Ulusal çıkar kavramını en çok kullananlar ise devlet adamları ya da üst düzey karar alıcılardır. Bir çok politikanın şekillenmesinde, hareket tarzlarının meşrulaştırılmasında veya genel bir destek bulma çabasında, içi farklı şekillerde doldurulan ulusal çıkar, bu kişilere hareket serbestliği sağlayagelmiştir.Çıkar kavramını somutlaştırmaya çalışan H.J. Morgenthau'a göre ise kavram ancak güç olgusuyla tanımlanabilir. 'Tüm bu politikalar gibi uluslararası politika da güç için mücadeledir. Uluslararası politikanın en yüce amacı ne olursa olsun, güç her zaman dolaysız olan amaçtır.' Güç bu tür bir içerikle hem ulusal çıkan tanımlayarak elde etmede araç gibi gözükür hem de bunun ötesinde ulusal çıkarın kendisi olarak. Herhangi bir kavramın ulusal çıkar olarak nitelenmesinde ya da ulusal çıkar olarak nitelenen/nitelenecek olgu veya değerlerin saptanmasında ise karar alıcılar birincil role sahiptirler. Bütün bunların yanında, ulusal çıkarın belirlenmesinde toplumsal ve uluslararası norm ve değerlerce belirlenen ve etkilenen iç çevre ve kurumlar, rejim ile uluslararası çevre, askeri ve ekonomik kapasite ile karar alıcıların tüm bu faktörlerden etkilenerek yapacakları tercihler önemli rol oynamaktadır. Tüm bu faktörlerce belirlenen ve etkilenen ulusal çıkar kavramı dış politikanın belirlenmesi ve kararların alınması sürecinde temel ve kilit karar olma özelliğini devam ettirmektedir ve de ettirecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the emergence of 'New World Order', like in early times of history in order to understand the nature of international relations, one has to define the term of national interest.. The term of national interest is the basic notion of the 'Realist School' in international relations; and the roots of the term could be found in the early works of Thucydides and Machiavelli. Thereafter, some scholars and statesmen like Duke Henri de Rohan, Thomas Hobbes, Cardinal Richelieu Metternich and Bismarck also used the term intensively. To define the term of national interest is rather difficult. In spite of this difficulty, the statesmen are intensively used the term because it gives them a chance to maneuver and legalize their projects and try to find support to implement their policies. H.J. Morgenthau was tried to give a concrete meaning to the national interest. He pointed out that 'International politics, like all politics is a struggle for power. Whatever the ultimate aims of international politics, power is always the immediate aim.' To decide what kind of values and terms could be accepted as national interest is left to the decision-makers. But it must be underlined that, national and international values and norms, domestic and international environment, regimes, military and economic factors also affect the decision-makers.In conclusion the fact remains that national interest will continue to play an important role in shaping the international relations.