The impact of syrian immigrants on the wages of unskilled natives in Turkey
Suriyeli göçmenlerin Türkiye'deki vasıfsız yerli işçilerin ücretlerine etkisi
- Tez No: 528667
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ADAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Suriye'de, 2011'in Mart ayında başlayan çatışmalar, Suriyelilerin kitlesel göçüyle sonuçlandı. Türkiye 2018'in Ocak ayına kadar yaklaşık olarak 3.5 milyon Suriyeliyi kabul etti. İktisadi performans ve refah, işgücü piyasasıyla yakından ilgili olduğundan akademik çalışmalar işgücü piyasasını odağına almaktadır. Bu çalışmada, çalışılan zaman diliminde Suriyeli göçmenlerin çalışma izni olmadığından kayıtdışı istihdam edildiği varsayımından hareketle Türkiye'de niteliksiz işgücü piyasası üzerindeki etkileri araştırılıyor. Tarım sektöründeki yüksek kayıtdışılık nedeniyle esnek işgücü piyasasına sahip olduğu varsayımından hareketle, Suriyelilerin emek arzındaki katkısının ücretleri doğrudan etkilediği savlanmaktadır. Bu çalışmanın literatüre katkısı iki noktada olmuştur. Birincisi, etki, yerel işçilere odaklanmak yerine bir sektör baz alınarak modelleniyor. İkincisi, NUTS-3 seviyesinde tekrarlanan yatay kesit veri analiziyle yöntemin, değişkenlerdeki çeşitli trendleri kontrol edebilmesinden yararlanılmaktadır. Tekrarlanan yatay kesit veri sabit etkiler tahminleme yöntemiyle ildeki nüfusun Suriyelilerle birlikte ikiye katlanmasına karşılık olarak ortalama günlük ücretlerde erkekler için 25 % ve kadınlar için 23 % ortalama azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The armed conflict of the Syrian Civil War that has led many people emigrate from Syria to other countries started in March 2011. As one of the neighbours of Syria, Turkey has received more Syrian immigrants than any other country. As of January 2018, almost 3.5 million of these immigrants settled in Turkey. In the literature, the impact of immigrants on the economic conditions of the host country is frequently studied. Focus is usually given to the labour market, since economic performance and well-being are highly related with labour market conditions. In this study, I estimate the impact of immigrants on unskilled labour in Turkey, assuming Syrians enter the labour market through informal sector. As the informal sector, e.g., agriculture, is the most flexible labour market, the substitution between Syrians and natives should occur easily. Due to an increase in labour supply, therefore, wages are likely to adjust quickly. Unlike other studies, this study contributes to the literature by incorporating NUTS-3 level data with a repeated cross-sections methodology. Moreover, I have analyzed a particular sector to see the impact of immigrants on the economy overall. Using a repeated cross-sections fixed effects estimation, I find that if the population of a province is doubled due to immigration, it causes a 25 % and 23 % decrease in mean daily wages on average for males and females respectively.