Ölüm vadisini geçmek: Teknolojistler
Crossing the valley of death: Technologists
- Tez No: 528751
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, ülke ekonomilerinin gelişimi açısından büyük önem arz eden startupların başarısızlıklarının temelinde yatan problemlerin çözümüne yönelik yeni bir yaklaşım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikli olarak startuplarla ilgili alanyazın taranmıştır. Buradan elde edilen bilgiler ışığında,“teknolojist (teknoloji evanjelisti)”olarak adlandırılan yeni bir mesleğe yönelik istihdamın, startupların söz konusu problemleri aşmalarında faydalı olabileceğine ilişkin bir hipotez ortaya atılmıştır. Bu hipotezi sınamak amacıyla, hali hazırda büyük şirketlerde istihdam edilen teknolojistlerin yöneticilerine yönelik bir anket uygulanmıştır. Uygulanan ankete ek olarak, teknolojistler üzerine yazılan blog yazıları ile teknolojistler için verilen iş ilanları doküman incelemesi yöntemiyle araştırılmış ve her iki araştırma sonucunda elde edilen veriler beraber yorumlanmıştır. Sonuç olarak, teknolojistlerin startuplar için faydalı olabileceği ve işletme performansına olumlu katkılar sağlayabileceği bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new approach in order to solve the problems underlying the failures of startups, which are of profound importance in terms of the development of the national economies. In this respect, the literature on startups has been examined primarily. In the light of the literature review, the hypothesis has been developed that a new job position, which is known as“technologist (technology evangelist)”, may be helpful to overcome the problems startups chronically face. In order to test this assumption, a survey was conducted with the managers of the technologists who are currently employed in large companies. In addition to the survey, blog postings on technologists and job advertisements looking for technologists were investigated through document review. Then, all the obtained data were interpreted together. As a result, it is understood that technologists can be useful for startups and make positive contributions to business performance.