Du Mythe au mythe personnel une etude analytique sur trois oeuvres theatrales de Jean Giraudoux
Yunan mitosundan kişisel mitosa Jean Giraudoux'nun 'Üç Tiyatro' eseri üzerine çözümsel bir inceleme
  1. Tez No: 52878
  2. Yazar: DİLŞAD ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET 20. Yüzyıl tarihinin akışı içerisinde önemli bir yere sahip olan I. ve II. Dünya savaşları insana verilen değer yada değerlerin tümünün alt üst olmasına neden olmuştur. Çağdaş pek çok fransız yazarının eserlerinde çıkış noktası olan bu değerler bunalımı şiirden tiyatroya, romandan denemeye çeşitli edebiyat türlerinde oldukça sık irdelenmiş ve her iki savaşla yaşanan somut gerçekler olanca çıplaklığı ile okuyucunun gözleri önüne serilmiştir. Yazarlar bir yandan okuyucunun bütün dikkatini konunun önemi üzerine toplamak, diğer yandan da insanın kendi özbenliğini, yazgısını, geçmişini, içinde yaşadığı anı, geleceğim, özellikle düşündürmek istemişlerdir. Böylece yazılan edebî eserlerin amacı da sadece alt üst olan değer yargılarının incelenmesi olmakla kalmamış aynı zamanda tüm bu değerlerin yerine nasıl yeni bir değerler bütününün konulması noktasında odaklaşmıştır. İnsanlık tarihinde kalıcı izler bırakmış olan bu iki önemli savaşı tüm benliklerinde fazlasıyla hisseden fransız yazarları eserlerinde, özellikle iki savaş öncesi, arası ve sonrasında yaşanan“İNSANIN KİMLİĞİ”'nin sorgulanmasına önemli ölçüde yer ayırmışlar ve insanın çıkmaza girmesini, bunalıma düşmesini pek çok eserde vurgulamışlardır. Daha da önemlisi, söz konusu yazarlar eserleriyle sadece kendi ülkelerinin sınırları içerisinde kalmamış tüm dünya ülkelerinde okuyucu kitlelerinedeseslerini, mesajlarını duyurmayı başarmışlardır ve bir anlamda“fransız yazar”kimliğine“evrensel yazar”etiketim de eklemişlerdir. İki savaş arası fransız yazarları arasında hiç şüphesiz Jean Giraudoux (1882-1944) başta gelmektedir. Yazar, özellikle tiyatro eserlerinde yunan tragedyalarının ana teması olan“alınyazf, insanın sorumluluğu, hayatın anlamı gibi temaları güncelleştirirken ikibin beşyüz yıl önceki söylemi iki savaş arası dönemin özel koşullarıyla büyük bir ustalıkla birleştirmiştir. Bu, sadece mitosların evrenselliğine yemden dikkat çekmekle sınırlı kalmamış, ”kişisel“ bir mitosun oluşmasına da katkıda bulunmuştur. İşte çalışmamızın ana hedefi de Giraudoux'nun bu ”kişisel mitos“'unu iki savaş arası dönemde yazdığı üç tiyatro eserinde ortaya koymak olmuştur. Araştırmamızın birinci bölümünde, özellikle ”mitos“ kavramının sözlük anlamının ötesinde alt anlamlarını, farklı yapıya sahip toplumlarda taşıdığı önemi ve modern toplumlarda kazandığı yepyeni yorumu, ve özellikle de iki savaş arası dönemde edebi eserlere yansıma biçimini vurgulamaya çalıştık. Araştırmamızda bizi yönlendireceğini düşündüğümüz temel bilgilerin toparlandığı bu ilk bölümün ardından ikinci bölümde Giraudoux'nun dönemin diğer yazarlarına göre daha çarpıcı bir özellik taşıyan dünya görüşünü, ”humanizma“ anlayışını ve özellikle ”trajik" olgusunu yorumlayış tarzını özellikle yunan mitolojisinin ana temalarından esinlenerek yazdığı üç tiyatro eserinde Amphitryon 38, La Guerre de Troie n 'aura pas lieu ve Electre 'de ele aldık. Sonuçta Giraudoux'nun, çağın özel koşullan çerçevesinde, nasıl evrenselden hareketle özeli, yunan mitosundan hareketle de kişisel bir mitos yaratığım ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Fist and the Second World Wars which have an important role in the 20 * Century History have upset the moral and traditional value or values given to man. The crisis of the values which has been a starting point in many of the contemporary French writers' works were quite often studied in many of the different genres of literature from poetry to drama and from novel to essay. Thus the concrete reality experienced in the two World Wars have been spread out for readers' view with nothing untold. The writers wanted to draw the attention of the readers to the subject and especially wished to make them think on the self-identity, fate, past, present and future of the man himself. In this way, the aim of the finished literary works was not only an examination of the upset moral values but also a focus on the displacement of these with a new set of values. Perceiving these two signification wars which left lasting marks in the inner senses of the French writers, they interrogated intensively the“human identity”before, during and after the war stressing man's state of dilemma and depression in many of their work. Most of all, the mentioned writers did not only survive inside the broders of their countries but achieved to send their voice and messages to the readers world wide, in a sense adding the“universal writer”title to their“French writer”identities.IV Among the“interwar”French writers, Jean Giraudoux (1882-1944) is certainly the leading one. Especially in the drama works of the writer, one can see the themes of the Greek tragedies as man's“destiny”, responsability, the meaning of life in a contemporaneous way. He combined the two-thousand-five-hundred year old manifestation with the particular conditions of the interwar period with great skill.This was not only limited to draw attention to the universality of the myths but also contributed to the birth of an“individual”myth. Thus, the basic aim of our study is to present the very“individual myth”of Giraudoux in this three drama works written in the interwar period. In the fist part of our study we especially tried to emphasize the sub-expressions of the notion“myth”beyond the dictionary meanings, its significance among different structured societies and the very new interpretation attained in the modern societies as well as its reflection to the literary works in this interwar period. Following the background information in the first part which we assume to orientate us, in the second part we have examined Giraudoux's conception of the world which has a striking particularity different from the other writers of the era, his concept of“humanism”and especially his distinct interpretation method of the“tragic”fact in his three drama works Amphitryon 38y La guerre de Troie n'aura pas lieu, and Ğlectrc inspired by the basic themes of Greek Mythology. As a result, we tried to put forward how he achieved to produce personal from universal and how he created the individual myth from Greek Myths in the framework of the particular conditions of the era.