Animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesinin tekrar satın alma niyetine etkisi
The impact of experience quality of animation activities on repurchase intention
  1. Tez No: 528861
  2. Yazar: HAKAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesinin konukların tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesinin, konukların değer algılarına ve otel işletmelerinin imajı üzerindeki etkisi de tespit edilmiştir. Ayrıca animasyon aktiviteleri ile tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkiye algılanan değer ve otel imajının aracılık rolü incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak, kapsamlı bir literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Anket formu; Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinde hazırlanmış ve mümkün olduğunca farklı ülkelerden turistlerin araştırmaya katılımının sağlanması amaçlanmıştır. Animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesinin ölçülmesinde,“kapılma, sürpriz, katılım, eğlence, eğitim”boyutlarını esas alan yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma evrenini, Antalya'da deniz kenarında faaliyet gösteren beş yıldızlı otellerde konaklayan misafirler oluşturmaktadır. Tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak, 28 farklı milliyetten toplam 1086 katılımcının anket formu analiz edilmiştir. Araştırma modelinde yer alan hipotezler, yapısal eşitlik modeli uygulamaları kullanılarak test edilmiştir. Ölçüm sonuçlarının yüksek düzeyde güvenirliğe ve geçerliğe (birleşme, ayırt edici, uyum ve tahmin geçerlikleri) sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesinin (1) kapılma, (2) sürpriz, (3) katılım, (4) eğlence ve (5) eğitim olmak üzere beş boyuttan oluştuğunu doğrulamaktadır. Yapısal eşitlik modeli testi sonucunda, animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesinin konukların tekrar satın alma niyetini doğrudan etkilemediği, ancak değer algıları ve otel işletmelerinin imajı üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonuçları, algılanan değer ve otel imajının; animasyon aktivitelerinde deneyim kalitesi ile tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkide“tam aracılık”rolü üstlendiğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Animasyon aktiviteleri, deneyim kalitesi, algılanan değer, otel imajı, tekrar satın alma niyeti
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the impact of experience quality of animation activities on repurchase intention. In accordance with this purpose; the effects of experience quality of animation activities on the perceived value and corporate image were tested. Additionally, the mediation effects of perceived value and hotel corporate image on the among experience quality of animation activities, repurchase intention were tested. A self administered questionnaire developed after a comprehensive literature review was used as a data collection instrument. To increase the participation of tourists from different countries, the questionnaire was administered in the following languages: Turkish, English, German, French, and Russian. The Immersion, surprise, participation, entertainment and education dimensions were used in measuring experience quality of animation activities. Guests staying at five star hotels located nearby the sea in Antalya comprise the target population of this study. Five stars hotel guests visiting the Antalya was surveyed using stratified sampling methods, a total of 1086 questionnaires from 28 different countries was analyzed. The hypotheses in the research model were tested using Structural Equation Modelling (SEM). It was found that the research findings have high level of reliability and validity (convergent, discriminant, concurrent and predictive validities). The results also confirm that experience quality of animation activities are five dimensional: (1) immersion, (2) surprise, (3) participation, (4) entertainment and (5) education. The structural model results indicate that experience quality of animation activities have not a positive influence on repurchase intention, but have a positive influence on perceived value and corporate image of hotels. Furthermore, the study revealed that perceived value and hotel corporate image represents a“full mediator”on the relationship between experience quality of animation activities and repurchase intention. Key Words : Animation activities, experience quality, perceived value, hotel corporate image, repurchase intention.