Türkiye'deki turizm animasyonlarında somut olmayan kültürel miras ulusal unsurlarının kullanımı
The usage of national intangible cultural heritage in Turkey tourism animation
- Tez No: 530621
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırmanın genel amacı, Türkiye'deki turizm animasyonlarında, ulusal kimliğin önemli bir parçası olan somut olmayan kültürel miras (SOKÜM) ulusal unsurlarının, turizm animasyon programlarında kullanımını irdelemek ve programların karar vericilerinin SOKÜM'ün turizm animasyonlarında kullanımı hakkındaki düşüncelerini ortaya koymaktır. Araştırma Tarama Modeli içinde yer alan Genel Tarama modelinde yürütülmüş nitel bir araştırmadır. 32 yönetici ile yapılan görüşmeler neticesinde zengin SOKÜM ulusal unsurlarının çok kısıtlı bir bölümünün animasyon aktivitelerinde kullanıldığı ortaya çıkarken, aynı zamanda farklı turist tiplerine sahip destinasyonların turistik ürün niteliğindeki eğlence faaliyetlerinin içeriğindeki SOKÜM ulusal unsurları ağırlığının da farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Alan yazındaki hakim görüşü destekleyecek biçimde bu araştırmanın bulgularına göre yöneticilerin büyük bir çoğunluğu da SOKÜM ulusal unsurlarının turizm animasyon aktivitelerinde kullanılması gerektiğini düşünmektedir. Zengin SOKÜM ulusal unsurlarının turizm animasyonlarında kullanımının zaman içersinde artacağı ve konunun farklı çalışmalarca ele alınacağı düşünülerek yapılacak çalışmalara kaynaklık edeceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of the research, tourism animation in Turkey, intangible, which is an important part of national identity, cultural heritage national elements of, to examine the use of tourism animation programs and programs to reveal their thoughts on the use of intangible cultural heritage tourism animation of decision makers. The research is a qualitative research conducted in the General Screening Model included in the Screening Model. As a result of the interviews conducted with 32 managers, it is revealed that a very limited part of the national cultural elements of rich cultural heritage are used in animation activities, while at the same time, the weight of the non-intangible cultural heritage in the content of the touristic product nature of the destinations with different tourist types is also different. According to the findings of this research, the majority of the administrators believe that the national elements of intangible cultural heritage should be used in tourism animation activities. It can be said that the use of national elements of rich intangible cultural heritage in tourism animations will increase over time and that the subject will be dealt with in different studies.