The relationship between students' failure attributions and metacognitive awareness in an EFL context
İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretimi bağlamında öğrencilerin başarısızlık atıfları ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 528863
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin devlet okullarında seneler boyunca verilen dil eğitimine rağmen dil yeterliliklerini geliştirmek konusunda zorlandıkları belirlenmiştir. Başarısızlıklarına anlam vermeye çalışan öğrencilerin ise başarı atıflarında bulundukları görülmektedir. Başarı atıfları öğrencinin başarı beklentisi, devamlılık, his ve motivasyonunu belirlediği için eğitim süreci içerisinde önemli yer tutmaktadır. Dil öğrenim sürecini etkileyen ve başarıyı tetikleyen bir diğer etken üstbilişsel farkındalık düzeyidir. Söz konusu vaka çalışması devlet okullarında İngilizce öğrenen 218 Türk lise öğrencisi ile yabancı dil öğrencilerinin başarısızlık atıflarını, üstbilişsel farkındalık düzeylerini ve bu iki etken arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Karma yöntem araştırması kapsamında Schraw ve Dennison'un (1994) oluşturduğu Üstbilişsel Farkındalık Envanteri ve Lefcourt, Von Bayer, Ware ve Cox (1979) tarafından geliştirilen Çok Boyutlu Nedensel Yükleme Ölçeği Türkçeye uyarlandıktan sonra uygulanmıştır. Ayrıca incelenen vaka içerisinden belirlenen 24 öğrenci ile Türk devlet okullarında verilen İngilizce öğretimi hakkında yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tek-yönlü ANOVA, t-testi ve Pearson korelasyon testinin yanı sıra, betimsel istatistiklerden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türk öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu ve dil öğrenimindeki başarısızlıklarını geleneksel öğretim yöntemleri ve İngilizcenin Türkiye'deki kısıtlı kullanım alanından kaynaklanan motivasyon eksikliğinin doğurduğu emek sarf etmeme eğilimiyle açıkladıkları belirlenmiştir. Üstbilişsel farkındalık düzeyleri ve başarı atıfları arasında ters orantılı zayıf bir ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language learners in Turkey fail in learning English and struggle to improve their language proficiency despite the many years of language instruction in state schools. The attempt to make sense of failure leads language learners to make achievement attributions. Attributions take an important place in the educational context, as they determine future expectancy for success, emotions, task persistence, and motivation in the language learning process. Another component which exerts an impact on successful learning is metacognitive awareness which is an acknowledged prerequisite for language performance. This case study among 218 Turkish EFL learners in an upper secondary state school aims to reveal language learners failure attributions, their metacognitve awareness levels and the relation between both concepts. In the scope of the mixed-method design, Schraw and Dennison's (1994) Metacognitive Awareness Inventory and Lefcourt, Von Baeyer, Ware and Cox's Multidimensional-Multiattributional Causality Scale (1979) were translated into and applied in Turkish. In addition, semi-structured interviews about learning English in Turkish state schools were conducted among 24 learners of English within the same state school. Descriptive statistics, t-test, one-Way ANOVA and Pearson correlation tests were run for data analysis. Research results indicate that Turkish language learners have high metacognitive awareness levels and explain their failure in learning English with their lack of effort which arises from their low motivation to engage with a foreign language in an EFL context and the traditional language classroom in state schools. A weak negative correlation was identified among achievement attributions and metacognitive awareness levels.