8. sınıf öğrencilerinin biyoloji dersine hazır bulunuşluk seviyesi
The level of readiness for biology lesson in 8th grade students
- Tez No: 528984
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada öğrenme ve öğretme süreçleri içinde yer alan öğretim programları, öğrenme sürecinde çok önemli bir yer alan hazır bulunuşluk kavramı, öğrencilerin de bunlara bağlı olarak bir sonraki öğretim programına hangi seviyede hazır olduklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Biyoloji dersi ile ilgili bireylerin hazır bulunuşluk durumlarını saptamak amacıyla 8. sınıf düzeyindeki bireylere bazı sorular sorulmuştur. Amaç, 5. sınıftan başlayıp ortaöğretim dönemine kadar olan süreçte bireylerin, fen bilimleri dersi kapsamında öğrendikleri biyoloji bilgilerinin hazır bulunuşluk seviyelerini tespit edebilmektir. Bu amaçla Gaziantep ili Araban ilçesinde bulunan MEB'e bağlı üç ortaokul içerisinden, 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 59 sekizinci sınıf öğrencisine duyuşsal ve bilişsel içerikli sorular sorulmuş ve cevaplar değerlendirilmiştir. Yaptığımız bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde verilerin aritmetik ortalaması, frekansı, yüzdesi bulunarak yorumlanmıştır. Bilişsel sorulara göstermiş oldukları performanslar; boş, tamamen yanlış, doğru fakat yanlış cevaplar da var, kısmen doğru (cevap yeterli değil), tamamen doğru şeklinde değerlendirme yapılmıştır. İncelenen sonuçlara göre kız ve erkek öğrenciler arasındaki duyuşsal hazır bulunuşlukları arasında farklılık gözlenmiştir. Fen bilimleri ve biyoloji dersi öğretim programına göre kazanım karşılaştırılması yapılanarak hazırlanmış bilişsel sorularda ise öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri, akademik başarıyla orantılı olarak ''İyi'' seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the educational programs in learning and teaching processes, the concept of readiness which is vital to learning process and lastly in relation to these concepts the readiness levels of students to enter the next level of learning program. In order to find out the level of readiness of the students for biology lesson in 8th grades, the students were asked some questions. The purpose of asking those questions was to determine the level of readiness for biology knowledge gained from the 5th grade to secondary education within the scope of Life Sciences lesson. For this purpose, in the 2017-2018 academic year, 59 eighth grade students from three public secondary schools in Araban/Gaziantep were asked affective and cognitive questions and answers were evaluated. General survey method was used in our study. The data gained in the survey was analyzed through the SPSS program. The data was assessed by calculating arithmetic average and the percentage of frequency. For cognitive questions, student performance was assessed on a scale of unanswered question, completely wrong, correct but there are wrong answers too, partially correct (answer is not full), and completely correct. According to the the investigated results ,there is a substantial difference between boy and girl students in terms of cognitive readiness. For the cognitive questions which were prepared by taking primary education life sciences and high school biology lesson curriculum into consideration, the students' level of readiness was“good”and was in line with academic success.