Gösteri yapılarında sahne ve seyirci salonu iç mekan düzenlemeleri
The Interior design of the stage and the auditorium in theatre buildings
  1. Tez No: 52909
  2. Yazar: PELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İç Mimari ve Dekorasyon, Performing and Visual Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Gösteri yapısı kavramı ilk defa Antik Yunan'da ortaya çıkarak Roma döneminde daha yapısal bir anlam kazanmaya başlamıştır. Ortaçağ'da dinin etkisinde kalan tiyatro ve hareketli sahnelerin dışında kiliselerde de gerektiğinde gösteriler yapılmıştır. Rönesans döneminde sahne ve seyirci salonuna getirilen yenilikler arasında perspektifin kullanılması gelmektedir. Ayrıca günümüz gösteri yapılarında da sıkça kullanılan sahne ve seyirci salonu etkileşimine farklı bir boyut kazandıran çerçeve sahneler bu dönemde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde tekniğin pek çok olanağından faydalanarak büyük ölçeklerde ve çok amaçlı olarak düzenlenen gösteri yapıları kimi zaman bulunduğu kente kimlik kazandıracak niteliklerde olabilmektedir. Sahne ve seyirci salonu aydınlatması, aydınlatmanın sağlandığı yön ve hareket ile değer kazanırken, akustik özellikli seyirci salonunda çözümlenmesi gereken ve kullanılan malzeme ile birlikte düşünüldüğünde daha ideal sonuçların elde edildiği kriterlerdir. Boyutsal ve işlevsel gereksinimlerin karşılanması da bir senteze ulaşmada çözülmesi gereken problemlerdendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Middle Ages the theatre which was strongly influenced by religion, used moveable stages and, ifnecessary, the interiors of churches, Among the changes which were brought about in the Renaissance we have to mention the use of perspectives on the stage and in the auditorium. It was at that time when the framed stages which are also used often in the theatre buildings of our days and which created a new dimension in the interaction between stage and auditorium were built for the first time. In our days the large multifunctional theatre buildings make use of a wide range of technical facilities, and may become a part of a city's architectural identity. While the value and the range of action of the lighting of the stage and the auditorium has increased, the issue of the acoustics of the auditorium can be solved ideally when the material to be used is considered. The synthesis of dimensional and functional necessities is also a problem that has to be solved. ni