Farklı kurumlarda çalışan memurların serbest zaman doyum ve mutluluk düzeylerinin belirlenmesi (Kırıkkale ili örneği)
Determining leisure satisfaction and happiness levels of state employees working in different institutions (Kırıkkale province sample)
- Tez No: 529144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı Kırıkkale ilinde çalışan kamu personellerinin serbest zaman doyum ve mutluluk düzeylerinin çeşitli demografik özelliklere göre belirlenerek, aralarındaki ilişkinin tespit edilmesidir Araştırmanın evrenini Kırıkkale ilinde farklı kurumlarda çalışan ve çalışmaya gönüllü katılan 261 memurdan oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan veri toplama aracı 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bireyin demografik özelliklerini tanımlamaya yönelik kişisel bilgilerin bulunduğu sorulara, ikinci bölümde araştırmaya katılan bireylerin mutluluk düzeylerini belirlemek için kullanılan“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve son bölümde ise bireylerin serbest zamanlardaki aktivitelerden hangi düzeyde doyum sağladıklarını belirlemek için“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikilerle birlikte bağımsız örneklemler için t-testi, MANOVA ve ANOVA kullanılmıştır. Serbest zaman doyumu ve mutluluk arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırma grubunun, ildeki rekreasyonel alanlarının yeterli olmadığı, serbest zamanların sürelerinin değerlendirmede güçlük çektikleri, bu zamanlarında daha çok ev içi ve sosyal aktivitelere katılarak değerlendirdiğini belirtmişlerdir. Serbest zaman doyumunu etkileyen faktörlerin başında“rahatlama”faktörün yer aldığı ve“fizyolojik”faktörün ise sıralamanın sonunda yer aldığı, ayrıca mutluluk puanlarının ortalamanın üstünde olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların serbest zaman doyum ile mutluluk arasındaki ilişki için yapılan korelasyon analizi sonucuna göre, pozitif ve düşük yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is identifying leisure time satisfaction and happiness levels of state employees working in Kırıkkale province according to various demographic commonalities and determining the relationship between these two variables. The sample of the research consists 261 voluntary state employees working in different institutions of Kırıkkale province. Data collection tool of the research has 3 parts. In the first part, there are some personal questions supplied for defining demographic characteristics of individuals. In the second part, the“Short Form of Oxford Happiness Scale”is provided for determining the happiness level of workers attended to research. In the last part,“Leisure Time Satisfaction Scale”is used for determining in which level an individual is satisfied with leisure time activities of him/her. To evaluate the results, t-test for independent samples with descriptive statistics, MANOVA and ANOVA tests are used. On the other hand, for determining the correlation between leisure time satisfaction and happiness, Pearson Correlation Test is used. According to findings, it is stated that the places for recreational usage are not enough for the population so individuals living in this city have difficulty in valuing their times and they prefer indoor or social activities, instead. One of the main factors of leisure time satisfaction is“relief”while“physiological”factor comes at the very last of the ordering. Moreover, it is concluded that happiness points of the attendants are above the average. According to correlation analysis, it is determined that there is a weak positive correlation between leisure time satisfaction levels and happiness of the state employees.