Güvenlı̇k kapsamında terörı̇zmle mücadelede Srı̇lanka örneğı̇
A case of Srilanke with the struggle of terrorism in security
  1. Tez No: 529195
  2. Yazar: YAŞAR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ECE ÜNSAL İĞDELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyada yaşayan her canlının öncelikli hedefi varlığını koruyarak sürdürmektir. Bu durum bireyler kadar devletler açısından da en önemli unsurlardan biridir. Devletler adına varlığı koruma ve sürdürme konuları güvenlik kavramının özünü oluşturmaktadır. Günlük hayatın içinde sıkça telaffuz edilen ve Uluslararası İlişkiler disiplininde de yaygın olarak kullanılan güvenlik kavramının, üzerinde uzlaşılan tek bir tanımı da bulunmamaktadır. Tamil Kaplanları, Sri Lanka'da Tamil etnik grubunun yaşadığı bölgedeki bağımsızlık için mücadele içinde olan ayrılıkçı terör örgütünün adıdır. Tamiller'in Hindistan'ın güneybatısında bulunan Tamil Nadu eyaletinde ve Sri Lanka'nın kuzeyinde yaşayan etnik bir grup olduğu görülmektedir. Tamil Kaplanları'nın, kurulduğu 1983'den sonra Sri Lanka'nın kuzeybatısında bağımsız bir devlet kurabilmek için hükümete karşı kanlı bir mücadele yürüttüğünü belirtmek gerekmektedir. Ülkedeki Tamil ve Sinhala halklarının arasında başlayan bu mücadelenin, zamanla şiddet düzeyi artan toplumsal olaylara sebep olduğu ve dünyada en uzun süren silahlı çatışmalardan birine dönüştüğü görülmüştür. Bu çalışmada güvenlik kapsamında terörizmle mücadelede Sri Lanka örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of every living creature in the world is to preserve its existence. This is one of the most important elements in terms of states as well as individuals. For states, protecting and maintaining their existence constitutes the essence of security concept. There is no single definition of the concept of security which is often pronounced in everyday life and widely used in the discipline of international relations.“Tamil Tigers”is the name of a separatist terrorist organization in Sri Lanka fighting for independence in the region where the Tamil ethnic group lives.“Tamils”is an ethnic group living in Tamil Nadu province, south-west India, and north of Sri Lanka. It has to be mentioned that the Tamil Tigers carried out a bloody struggle against the government for establishing an independent state in Sri Lanka's north-west, since 1983, when it was founded. It has been seen that this struggle which started between Tamil and Sinhalese peoples in the country resulted an increased level of violence over time turned into one of the longest run armed conflicts in the world. This study examined the Sri Lanka example in combating terrorism within the scope of security.