Gıda katkı maddelerinin sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili ortaokul öğrencilerinde farkındalık oluşturmaya yönelik bir araştırma
A research to raise awareness among secondary school students about the effects of food additives on health
  1. Tez No: 903445
  2. Yazar: NUR KARTALCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 6. sınıf öğrencilerine gıda katkı maddeleri ve katkılı besinler hakkında verilen eğitimin, öğrencilerin gıda katkı maddeleri ve sağlık algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 6.sınıf öğrencilerine sonuç değerlendirme yöntemi kullanılarak Sistemler Sağlığı Ünitesiyle ilişkilendirilerek eğitim verilmiştir. Araştırma modeli olarak karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma İç Anadolu bölgesinde Kırıkkale ilinde iki farklı okulda ve 6.sınıfta okuyan toplam 96 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere eğitim öncesinde araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu uygulanmış, sonrasında ilgili eğitim verilmiş ve aynı form eğitim sonrasında öğrencilere tekrar uygulanmış. Çalışma verileri araştırmacı tarafından kod ve kategorilere ayrılmış eğitim öncesi ve eğitim sonrasındaki durumun frekans ve yüzdeleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgularda eğitim öncesinde en çok bilinen katkı maddelerinin kullanım amacı olarak lezzet artırmak en az ise kıvam sağlamak olduğu görülmüştür. Eğitim sonrasında bu oranlar birbirine yakın olarak bulunmuştur. Eğitim öncesinde, işlenmiş gıdaları zararlı bulma durumlarına bakıldığında Eğitim öncesinde %48.95'i zararlı bulurken eğitim sonrasında bu oran %70,83 olmuştur. Öğrencilerin zararlı buldukları besinler eğitim öncesinde çoğunluk abur cubur gıdalar iken, eğitim sonrasında katkılı besinler olarak değişmiştir. Öğrencilerin işlenmiş et v ürünlerini zararlı bulma durumlarına bakıldığında kararsız kalanların oranında eğitim sonrasında düşüş gözlemlenmiştir. Gıda koruyucularının yararlı ve zararlı olması hakkında fikri olmayanların oranı eğitim öncesi %44,79 iken eğitim sonrasında %15,62 olmuştur. Eğitim öncesinde katkı maddesi içermeyen besinleri çoğunluk sebze ve meyve olarak belirtirken eğitim sonrasında yine sebze ve meyve olarak belirtmiştir. Eğitim öncesinde katkı maddesi içeren besinleri çoğunluk abur cubur olarak belirtirken eğitim sonrası paketlenmiş gıdalar olarak belirtmiştir. Hazır besinlerin renginin ve tadının güzel olma sebeplerini eğitim öncesinde ve eğitim sonrasında çoğunluk katkı maddesi olarak belirtmiştir. Öğrencilerin besinleri zararlı bulma sebeplerine bakıldığında eğitim öncesinde çoğunluk katkı maddesi ve yağ içermesi olarak belirtirken eğitim sonrasında katkı maddesi olarak belirtmiştir. Eğitim sonrasında katkı maddesinin vücudu olumsuz etkilemesi, beslenmenin dikkat eksikliği ve hiperaktivite ilişkisi olduğunu düşünenlerin oranı artmıştır. Bilinçli tüketici olmaya yönelik farkındalığa etkisine bakıldığında eğitim sonrasında farkındalık artmıştır. Öğrencilerde farkındalığın artırılması için Eğitim müfredatı içerisine Gıda Katkı Maddelerinin eklenmesi, Geleceğin anne ve babası olan üniversite öğrencilerinin farkındalık kazanması için tüm fakülte ve yüksekokul gibi kademelere katkı maddelerini de içeren beslenme eğitimi dersi konulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the education given to 6th grade secondary school students about food additives and additive foods on students' perception of food additives and health. For this purpose, 6th grade students were educated in relation to the Systems Health Unit using the result evaluation method. Quasi-experimental design explaining the cause and effect relationship was used as the research model. The study was carried out with a total of 96 6th grade students in two different schools in Kırıkkale province in Central Anatolia region. The form prepared by the researcher was applied to the students before the training, then the relevant training was given and the same form was applied to the students again after the training. The study data were coded and categorised by the researcher and the frequencies and percentages of the situation before and after the training were compared. In the findings obtained, it was seen that the most common purpose of using additives before the training was to increase flavour and the least was to provide consistency. After the training, these rates were found to be close to each other. When the students found processed foods harmful before the training, 48.95% of them found them harmful before the training, while this rate was 70.83% after the training. While the foods that the students found harmful were mostly junk foods before the training, it changed as additive foods after the training. Considering the students' finding processed meat products harmful, a decrease was observed in the rate of those who remained undecided after the training. The rate of those who had no idea about the usefulness and harmfulness of food preservatives was 44.79% before the training and 15.62% after the training. While the majority stated that the foods that do not contain vii additives were vegetables and fruits before the training, they stated vegetables and fruits after the training. While the majority stated foods containing additives as junk food before the training, they stated packaged foods after the training. The majority stated the reasons for the colour and taste of ready-to-eat foods as additives before and after the education. When we look at the reasons why students find foods harmful, while the majority stated that they contain additives and fat before the education, after the education, they stated that they contain additives. After the training, the rate of those who think that additives affect the body negatively and that nutrition is related to attention deficit and hyperactivity increased. Considering the effect on awareness towards being a conscious consumer, awareness increased after the training. In order to increase the awareness of students, it was suggested that Food Additives should be added to the education curriculum, and a nutrition education course including additives should be included in all faculties and colleges in order to raise awareness of university students who are the mothers and fathers of the future.