Ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel uygunluk karnesi ölçümlerinin veri madenciliği ile sınıflandırılması
Classifying of high school students' physical appropriateness repport measurement with data mining
  1. Tez No: 529321
  2. Yazar: HANDE BUŞRA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada,“fiziksel uygunluk karnesi”ölçümleri kullanılarak elde edilen bilgilerle öğrencilerin, obezite kategorilerinin sınıflandırılmasında yapay sinir ağları ve lojistik regresyon yöntemlerinin doğru sınıflandırma performanslarının karşılaştırması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Konya ili Cihanbeyli ilçesinde öğrenim gören 1050 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Fiziksel Uygunluk Karnesi sonuçlarında Beden Kitle İndeksi Z- Skoru sonuçlarına göre referans aralıkları belirlenerek Sağlık Bakanlığı Beden Kitle İndeksi sınıflandırması yapılmıştır. Çalışmada Sağlık Bakanlığı sınıflandırmasının yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırmasını da dahil ederek iki kuruluşun sınıflandırma performansları karşılaştırılmıştır. Ayrıca fiziksel uygunluk karnesi ölçümlerinde alınan parametrelerin önemlilik derecelerini belirlenerek, hangi parametrelerin sonuçlara ulaşmada daha etkili olduğu saptanmıştır. Veriler SPSS 23 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda lojistik regresyon analizi doğru sınıflandırma oranı yüzde 72,8, yapay sinir ağları analizi doğru sınıflandırma oranı yüzde 90,6 olarak bulunmuştur. Buna göre fiziksel uygunluk karnesi ölçümlerinin obezite sınıflandırmasında yapay sinir ağlarının lojistik regresyon analizine göre daha başarılı sonuçlar verdiği görülmektedir. Ayrıca obezite sınıflandırmasına etki eden bağımsız değişkenler ise kilo, boy, mekik ve şınav olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ln this research it is aimed comparing the data gained using“physical appropriateness report”measurements and artificial neural networks and logistic regression analysis methods' right classifying performance upon classifying of students' obesity categories. ln associational scanning model 1050 high school students studying in Cihanbeyli, Konya in 2016-2017 academic year consist of the working group of the research. Ministry of Health body mass index is classified determining the referance ranges according to the results of body mass index z score in physical appropriateness report results. ln this research it is compared classifying performances of Ministry of Health and World Health Organisation. Therefore it is set which parameters are more important for getting results determining the importance grades of parameters got through physical appropriateness report measurements. Data was analysed with SPSS 23 packaged software. Following the research results the right classifying rates were found as 72,8 percent for logistic regression analysis and as 90,6 percent for artificial neural networks. Accordingly it is seen that in physical appropriateness report measurements' obesity classification artificial neural networks shows more succesful results than logistic regression analysis. Moreover distinct variables affecting obesity classification are determined as weight, height, sit-up and push-up.