Konut mutfaklarında modular elemanların esnek ve değiştirilebilir kullanımı
Flexibility and adaptability of modular kitchen units in the home
- Tez No: 52944
- Danışmanlar: PROF. AZZEM AYHAN AYDINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamı içinde konut mutfakları bütün boyutlarıyla incelenmiş modüler elemanların, kullanıcıların önceden belirlenen ve aynı zamanda gelecekte belirlenemiyen gereksinimlerine, yanıt verecek şekilde esnek ve değiştirilebilir kullanımı araştaılmıştır. Konu alü bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, tarihsel süreç içerisinde, konut mutfaklarının gelişim ve değişimi, dönemin koşullarından ne şekilde etkilenip, biçimlendiği mekan kullanımları ve donatı elemanları geçmiş döneme ait bazı dominant örnekler incelenmiştir. İkinci bölümde, konut mutfaklarının işlevsel, biçimsel, boyutsal gereksinimleri, günümüz konut birimi içindeki yeri ve tasarımdaki önemi, iş verimliliği ve konfor, konut içi diğer mekan birimleri ile eylemsel ilişkileri ve konut maliyetine etkileri incelenmiş olup, minimum mekan ve boyut gereksinimleri çok yönlü olarak ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde, konut birimi içinde yer alan mutfak mekanının işlevsel, boyutsal, teknik ve estetik gereksinimleri, kullanıcıların boyutsal verileri, iç donatı elemanlarının boyutsal düzenleme ilkeleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, mutfak mekanındaki modüler elemanların tasarlanmasında ve kullanımında standardizasyon-ve modülasyon kavramlarının önemi ortaya- koyulmuş üretim, montaj ve kullanımdaki toleranslar, olanak ve kısıtlamalar belirlenmiştir. Beşinci bölümde, modüler mutfak donatı elemanlarının esnek ve değiştirilebilir kullanımının nasıl sağlanabileceği ve mekana getireceği dinamizm, uygulama aşamasındaki olanaklar ve kısıtlamalar kapsamlı bir şekilde ortaya koyulmuştur. Altıncı bölümde, çalışmanın sonuçlan ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to comprehensively examine the flexibility and adaptability of modular units of private kitchens in meeting users' needs; both those needs which have been specified in advance and those which cannot be predicted for the future. The study comprises six sections. In section one we examine the development and change of private kitchens from a historical perspective, study the extent to which the use of space was influenced by the prevailing conditions of the time, and give some characteristic examples of kitchens used in the past. In section two we examine in detail the functional, typical and dimensional requirements of private kitchens, the place of today's kitchen units and their importance at the project stage, their efficiency and comfort, their practical relationship with other units and factors influencing housing costs and propose niinimum requirements is terms of size and space. In section three we specify the functional, spacial, technical and aesthetic requirements of kitchens within a housing unit, indicate data and dimensions regarding users, and propose principles behind the arrangement of kitchen units. In section four we indicate the importance of the concepts of standardisation and modularisation in the design and use of modular kitchen units, and specify tolerance limits, options and restrictions on their production, fitting and use. In section five we comprehensively cover ways of achieving flexible and adaptable use of modular kitchen units, examine ways of bringing dynamism to the kitchen, and indicate options and restrictions on practical ues. In section six we conclude the study and make suggestions for the future. iii