İş planı hazırlama yeteneğinin gelişiminde KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminin rolü
The role of KOSEB (Small and medium enterprises development organization) applied entrepreneurship training in the development of business plan preparation skills
- Tez No: 529569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde girişimciye ve girişimciliğe verilen değer hızla artmakta ve önem kazanmaktadır. Artık birçok kişi girişimci olmak ve bağımsız bir şekilde kendi işini kurmak istemektedir. Bu yüzden de kişiler girişimcilikle ilgili verilen eğitimlere yoğun ilgi göstermektedirler. Bu eğitimler sayesinde girişimci olmak isteyen kişi, iş planını düzenli bir şekilde hazırlayıp sunma imkânı bulmaktadır. Bu tez çalışmasında; Aksaray Üniversitesi'nin lisans ve önlisans bölüm ve programlarında zorunlu ders kapsamına alınan KOSGEB'in uygulamalı girişimcilik eğitimi dersini alan öğrencilerin iş planı yapabilme yetenekleri ve gelişimi arasındaki ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi esas alınmıştır. Araştırma sürecinde öncelikle konu ile ilgili alanyazın taraması yapılmış ve kavramsal çerçeve ortaya konmuştur. Sürecin devamında bu araştırma ile benzerlik gösteren çalışmalarda kullanılan, güvenirlik ve geçerlilikleri sınanmış çeşitli ölçekler dikkate alınarak bir anket hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini Aksaray Üniversitesi'ne bağlı fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokulları oluşturmaktadır. Örneklemini ise Aksaray Üniversite'sinde eğitim gören girişimcilik dersini alan 400 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formu ile kolayda örnekleme yöntemi ile 400 öğrenciden, öğrencilerin girişimcilik dersi esnasında yüz yüze veri toplama tekniği ile elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS istatistik paket yazılım programı ile analiz edilmiştir. Toplanan verilere; frekans ve yüzdelik dağılımlar, faktör analizi, bağımsız örneklem t testi ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Katılımcıların sahip oldukları girişimci kişilik özellikleri ve girişimcilik niyetleri ile iş planı yapabilme yetenekleri arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. İleride girişimci olmayı düşünen, girişimcilik niyeti bulunan katılımcıların iş planı hazırlama konusunda zorlanmadıkları tespit edilmiştir. Sahip olunan girişimci kişilik özelliklerinin ve girişimcilik niyetinin iş planı hazırlama konusunda öğrencilere katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, entrepreneurship and the value given to it are rapidly increasing and gaining importance. Many people now want to be entrepreneurs and set up their own businesses independently. Therefore people have shown great interest in training and education of entrepreneurship. Thanks to entrepreneurship trainings, an individual who wants to become an entrepreneur can have the possibility to prepare and present the business plan in a regular way. In this thesis, it was aimed to determine the effect of KOSGEB's applied entrepreneurship training course, which is included in compulsory courses in the undergraduate and associate degree departments, and programs of Aksaray University on the individuals' ability to make business plans. The research was based on quantitative research method. In the research process, firstly, a literature review on the subject was conducted and a conceptual framework was established. A questionnaire was prepared considering the various scales used for reliability and validity tests, which were used in previous similar studies. The population of the research was the students registered in the faculties, schools and vocational schools affiliated to Aksaray University. The sample was composed of 400 senior students who took entrepreneurship course in Aksaray University. Survey data were collected through a designed questionnaire via convenience sampling method and 400 students were reached for face-to-face data collection technique during the entrepreneurship lesson of the students. The collected data were analyzed by SPSS statistical package software program. Absolute and percentage value, factor analysis and descriptive statistics as well as independent sample t test and ANOVA analyzes were applied to the data. It has been determined that there is a significant difference between participants' entrepreneurial qualities and entrepreneurial intentions and ability to make business plans. It may also be said that having entrepreneurship traits and entrepreneurial intention contribute to the preparation of business plans.