Sağlık hizmetlerinde veri analitiği
Data analytics in healthcare
  1. Tez No: 529655
  2. Yazar: NUR KUBAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN TUĞBA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İstatistik, İşletme, Health Care Management, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezin amacı diyabet şüphesi ile kliniğe muayeneye gelen hastaların oluşturduğu veri seti üzerinden, veri madenciliği yöntemleri kullanarak, bir kişinin diyabetik polinöropati olup olmadığını öngörebilmektir. Çalışmada kullanılan veri seti Bilecik Devlet Hastanesi'nden temin edilmiştir. Veri setindeki değişkenler hastaların elektronik tıbbi kayıtları, şikayet, tanı ve anemnez (hastalık hikayeleri) incelenerek belirlenmiştir. Veri seti sınıflandırma algoritmaları ile analiz edilmiştir. Bunun için veri seti rastgele eğitim ve test veri seti olarak ikiye ayrılmıştır. Eğitim veri setleri ile modeller kurulmuş, ve test veri setleri ile test edilmiştir. K-en yakın komşu algoritması, Naive Bayes sınıflayıcı, Lojistik regresyon , C4.5 karar ağacı algoritması ve birliktelik kuralları uygulanmış ve farklı modeller oluşturulmuştur. Modellerin performansları kıyaslanmıştır. Veri analizleri R programla dili ile RStudio'da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to predict the diabetic polyneuropathy, using data mining methods on the data set of patients who visit clinics due to diabetes related complaint. The data set used in the research was obtained from Bilecik State Hospital. Variables in the data set were determined by examining the patients' electronic medical records, complaints, diagnosis, and anemnia (disease history). Data set was analyzed by classification algorithms. In this manner, the data set was divided into two part: random training and test varible set. Model was built by the training data sets and tested by the test data sets. Different models was created and applied by k-Nearest Neighbors algorithm, Naive Bayes classifier, Logistic regression, C4.5 decision tree algorithm and Association rules. R programming in RStudio was used for data analyzes.