Bazı Schiff bazlarının metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of photophysical properties of some Schiff base metal complexes
- Tez No: 529723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU MERYEM BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada 3,5-dibromosalisilaldehit ve 5-hidroksisalisilaldehit ile o-aminifenol'ün reaksiyonundan yeni Schiff bazı ligandı [3,5-dibromosalisiliden-o-aminofenol (L1H)] ve [5-hidroksisalisiliden-o-aminifenol (L3H)] sentezlenmiştir. Bu Schiff bazı ligandı ile Cd(II), Ni(II) ve Zn(II) asetatları reaksiyona sokularak 3 farklı kompleksi mutlak EtOH' de sentezlenmiştir. Schiff bazı ligandı ve komplekslerinin yapıları, elemental analiz, IR, 1 H-NMR, manyetik süsseptibilite, 13 C-NMR ve termogravimetrik analiz (TGA) ile aydınlatılmıştır. Ayrıca L1H, L3H ligandları ve Cd(L1)2, Ni(L1)2, Zn(L1)2, Cd(L3)2, Ni(L3)2, Zn(L3)2 komplekslerinin Sodyum Dimetil Sülfoksit (DMSO) ortamında fotofiziksel özellikleri, UV-Görünür bölge absorpsiyon spektroskopi ve durgun hal floresans spektroskopi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ligandlar ve komplekslerinin fotofiziksel parametreleri hesaplanarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new Schiff base [3, 5-dibrominesalicylidene-o-aminophenol (L1H)] and [5-hydroxysalicylidene-o-aminiphenol (L3H)] have been synthesized by the reaction of aromatic aldehyde, 3,5-dibrominesalicylaldehyde and 5-hydroxysalicylaldehyde, with o-aminophenol. Using this ligand, 3 different complexes of Cd(II), Ni(II) and Zn(II) in acetate forms have been synthesized in pure EtOH. Schiff base obtained has been characterized by their elemental analyses, IR, 1 H-NMR, 13 C-NMR, magnetic susceptibility and thermogravimetric analyses (TGA). In addition to, the photophysical properties of L1H, L3H ligands and Cd(L1)2, Ni(L1)2, Zn(L1)2, Cd(L3)2, Ni(L3)2, Zn(L3)2 complexes in Sodium Dimethyl Sulfoxide (DMSO) environment have examined via UV-Visible absorption spectroscopy and steady state fluorescence spectroscopy techniques. The photophysical parameters of the ligand and its complexes in the studied systems have been calculated. The obtained results were discussed.