Lise öğrencilerinin sosyal destek ile fiziksel aktivite düzeylerini arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of relationship between social support and pysical activity levels of high school students
- Tez No: 529726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlar doğumlarından itibaren toplumdaki diğer bireylerle etkileşim içerisinde yaşarlar. Bu sebeple insanlar arasında gelişen sosyal ilişkilerin bireylerin yaşam standartları üzerinde ciddi etkiye sahiptir. Zira sosyal ilişkilerin istendik yönde olmaları durumunda bireyin hem yaşamsal hem de psikolojik iyi oluş halleri istendik yönde olurken, ilişkilerin olumsuz olması durumunda aksi bir sonuç gözlemlenir. Bireyler herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ve stres düzeylerini yükselten bir durum meydana geldiğinde çevrelerinde onlara yardımcı olacağını bildiği insanların olmasını isterler. Bu noktada devreye sosyal destek kavramı girmektedir. Sosyal destek, bireyin ihtiyaç duyduğu durumlarda diğer birey ve kurumlardan elde ettiği maddi ve manevi yardımların tümü olarak tanımlanabilir. Bireyin hayatını olumlu etkileyen konulardan biri de fiziksel aktivitedir. Özellikle günümüzde teknolojinin getirdiği yenilikler bireylerin fiziksel olarak daha pasif olmalarına neden olmaktadır. Bu durum ise ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması ile sonuçlanabilir. Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinde sosyal destek ile fiziksel aktivite arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın amacına ulaşmak için anket yöntemi kullanılmış ve 980 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sosyal destek ile fiziksel aktivite arasında ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
People have regular interactions with other people from birth. As a result of that fact, social relationships between people affect life standards of a single person. When there are good relationship between a person and other people around him/her, that person has better life standards and physical and emotional well-being level increases. On the contrary, when that person has negative social relationships with other people, there becomes a decrease at life standards and physical and emotional well-being. A person wants to know that there are people ready to help him/her when he/she faces with difficulties and when stress level increases. Social support becomes an important term at those points. Social support may be described as sum of material and emotional support a person get from other people and institutions when needed.Another important topic affecting life of a person is physical activity. Especially nowadays, outcomes of technological developments make people inactive. That situation may result in serious health problems. At that study, it is aimed to examine relationship between social support and physical activity at high school students.In order to reach the aim of the study, Survey technique is used with 980 students. At the end of the study, it is seen that there is a relationship between social support and physical activity.