Biberiye bitkisinin esansiyel yağının ve ekstraktı olan rosmarinik asitin sıçanlarda osteoartrit profilaksisi ve tedavisi üzerindeki etkinliğinin histolojik olarak araştırılması
Histological evaluation of the efficacy of essential oil and rosmarinic acid of rosemary on the prophylaxis and treatment of osteoarthritis in rats
- Tez No: 529796
- Danışmanlar: DR. ENGİN ECEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Tıbbi aromatik ürünlerin birçok mekanizma ile artrit oluşumunu azaltabileceği düşünülmektedir, bunların birçoğu araştırma konusudur. Bu çalışmada deneysel osteoartrit oluşturulmuş olan sıçanlarda oral olarak verilen biberiye yağı ve rosmarinik asitin osteoartrit profilaksisi ve tedavisi üzerindeki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda her grupta 6 sıçan olmak üzere toplam 48 sıçan kullanıldı. İlk önce tüm sıçanların ön çapraz bağları kesilerek rastgele 8 gruba ayrıldı. 1., 3. ve 6. gruplar 4 hafta serbest dolaşıma bırakılarak 4. hafta sonunda sakrifiye edildi. Bu 4 hafta süresince 1. gruba herhangi bir madde verilmeyip 3. gruba rosmarinik asit 50mg/kg/gün ve 6. gruba biberiye yağı 400 µl/kg/gün dozunda verildi. 2., 4., 5., 7. ve 8. gruplar 8 hafta serbest dolaşıma bırakılarak 8. hafta sonunda sakrifiye edildi. Bu 8 hafta süresince 2. gruba herhangi bir madde verilmeyip 4. gruba rosmarinik asit 50mg/kg/gün ve 7. gruba biberiye yağı 400 µl/kg/gün dozunda verildi. 5. gruba ilk dört hafta herhangi bir madde verilmeyip ikinci dört haftada rosmarinik asit 50mg/kg/gün dozunda verildi. 8. gruba ilk dört hafta herhangi bir madde verilmeyip ikinci dört haftada biberiye yağı 400 µl/kg/gün dozunda verildi. Sakrifikasyonlar sonucu elde edilen preparatlar histopatolojik olarak Mankin sınıflaması kullanılarak (kıkırdak yapısı, hücresel anormallik, matriks boyanması, tidemark devamlılığı) değerlendirildi. Bulgular Osteoartritte uzun dönem (8 hafta) profilakside biberiye yağı (p=0.033) ve rosmarinik asit (p=0.002) uygulaması toplam Mankin skoru sonuçlarının, 8 haftalık kontrol grubu sonuçlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük olduğu saptandı. Tedavi amaçlı biberiye yağı (p=0.013) ve rosmarinik asit (p=0.007) uygulaması toplam Mankin skoru sonuçlarının, 8 haftalık kontrol grubu sonuçlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük olduğu saptandı. Rosmarinik asit 8 haftalık profilaksi grubunda, histolojik değerlendirmede tidemark devamlılığı bütün preparatlarda tespit edildi. Sonuç Çalışmamızda Rosmarinik asit ve biberiye yağının tedavi ve uzun süreli profilaksi amaçlı kullanımının, eklem üzerinde osteoartritin dejeneratif etkisini azalttığı ve kondroprotektif etkisi olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Aim Medical aromatic products are thought to reduce the formation of arthritis by many mechanisms, and there are many researches regarding these products. The aim of this study was to investigate the efficacy of orally administered rosemary oil and rosmarinic acid on osteoarthritis prophylaxis and treatment in an experimental osteoarthritis model on rats. Material and Method A total of 48 rats, six in each group, were used in the study. First rigth anterior cruciate ligaments of all rats surgically were cut and rats were randomly divided into 8 groups. 1, 3. and 6. groups were sacrificed at the end of the 4th week after being allowed to circulate freely for 4 weeks. The group 1 was not given any substance for the first 4 weeks and the group 3 was given rosmarinic acid (50mg / kg / day) and the group 6 rosemary oil at a dose of 400 µl / kg / day. 2, 4, 5, 7. and 8. groups were sacrificed at the end of the 8th week after being allowed to circulate freely for 8 weeks. During the 8 weeks, group 2 did not receive any substance, group 4 was given rosmarinic acid (50mg / kg / day) and group 7 were given rosemary oil at a dose of 400 µl / kg / day. The group 5 was not given any substance in the first four weeks and in the second four weeks rosmarinic acid was given at 50mg / kg / day dose. The group 8 was not given any substance for the first four weeks and in second four weeks rosemary oil was given at a dose of 400 µl / kg / day. Samples obtained from the sacrifice were evaluated histopathologically using Mankin classification (cartilage structure, cellular abnormality, matrix staining, tidemark continuity). Findings The results of total Mankin score of rosemary oil (p = 0.033) and rosmarinic acid (p = 0.002) in long-term (8 weeks) prophylaxis in osteoarthritis were found to be statistically lower than the results of 8-week control group. The results of total Mankin scores of therapeutic use of rosemary oil (p = 0.013) and rosmarinic acid (p = 0.007) were statistically found to be significantly lower than the results of the 8-week control group. In the 8-week prophylaxis group of rosmarinic acid, tidemark continuity was determined in all preparations in histological evaluation. Conclusion In this study, it was observed that the use of rosmarinic acid and rosemary oil for long-term prophylaxis and treatment decrease the degenerative effect of osteoarthritis and have chondroprotective effect on joint.