İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve iş disiplininin çalışan performansı üzerindeki etkisi: Erzurum örneği
The effect of occupational health and safety and work discipline on employee performance : The case of Erzurum
- Tez No: 529875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan performansı üzerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile iş disiplini uygulamalarının etkisinin var olup olmadığının incelenmesidir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının neler olduğu, iş sağlığı ve güvenliğinin tarihi gelişimi incelenmiş ve son olarak bu alandaki yasal zorunluluklar belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde çalışma ortamında iş disiplini kavramı açıklanmış, iş disiplininin neden önemli olduğu konusunda bilgi verilmiş, performans ve çalışan performansı kavramları hakkında detaylı bilgi verilerek araştırmanın teorik bölümü tamamlanmıştır. Çalışmanın, uygulama kısmında Erzurum ilinde mamul sektörü(4) ve hizmet sektöründe(4) faaliyet gösteren sekiz farklı firmanın çalışanlarına yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile iş disiplininin çalışan performansına etkisi teorik olarak açıklanmıştır. Bu doğrultuda geliştirilen hipotezler ve araştırma modeli, çoklu regresyon analizi aracılığı ile test edilmiştir. Sonuç olarak; İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının ve iş disiplini uygulamalarının çalışan performansı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between occupational health and safety and work discipline on employee performance. In this context, the occupational health and safety practises, history of occupational health and safety and legal requirements are explained in first part. In the second part work discipline in the work environment is explained by giving legal procedures. Finally, the concept of performance and business performance are given and theoretical part of the research has been completed. In the application part of the study, face to face questionnaire was applied to the employees of eight different companies that operating in the good(4) and service(4) sector in Erzurum. The effect of occupational health and safety practises and work discipline on employee performance is explained theoretically. The hypothesis and the model of the survey were tested with multiple linear regressions. As a result, it was observed that occupational health and safety practises and work discipline have an impact on employee performance.