Din psikolojisi açısından Hz. Ömer'in kişiliği
In terms of religious psychology Hz. Ömer's personali̇ty
  1. Tez No: 529933
  2. Yazar: AYŞE BAYRAKTUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL SÜNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarihten günümüze din psikolojisi alanında kişilik çalışmaları yapılmış, önemli şahsiyetlerin kişiliklerinin teşekkülüne etki eden etmenler incelenmiştir. Kişilik çalışmalarında genel geçer kurallar belirlenmeye çalışılsa da, insan kişiliğinin karmaşıklığından ve neredeyse her insansın aynı olaylara aynı tepkileri vermemesinden dolayı genel geçer kurallar farklı kişilere göre, farklı yaklaşımlara göre, farklı algılara göre oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda; psiko-analitik, ayırıcı özellik, biyolojik, insancıl ve davranışsal/sosyal yaklaşımları esas almak itibariyle çalışmamızı temellendirmeye çalıştık. İnsan kişiliğine etki eden faktörleri değerlendirirken özellikle din faktörünün göz ardı edildiğini müşahede ettik. Dinin kişilik inşa sürecinde azımsanmayacak bir yerinin olduğunu Hz. Ömer'in kişiliğinin oluşum süreçleri üzerinden değerlendirmeye çalıştık. Hz. Ömer'in kişiliğinin oluşumunda biyolojik, bireysel, ahlâkî ve davranışsal/sosyal kişilik kuramlarını baz alarak değerlendirmelerde bulunduk. Dinin Hz. Ömer'in kişiliğine katkısını Müslüman olmadan önceki hayatı ile Müslüman oluktan sonraki hayatındaki değişimlerini rivâyetlere yani geçmişten beri kaynaklara girmiş bilgilerden yararlanarak sunmaya çalıştık. Cahiliye döneminde Hz. Ömer'in samimi bir müşrik olduğunu, kendince inandıkları uğruna ettiği mücadeleye şahit olduk. İyi bir şair olan Hz. Ömer'in Kur'an'dan ayetleri işitip Müslüman olduktan sonra da İslam için ihlaslı mücadeleler verdiğini gözlemledik. Kişiliğinin oluşumunda dinin etkisinin ve katkısının çok büyük olduğunu ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
From past to present, various studies related to personality have been carried out in the field of religion psychology, and the factors affecting the formation of personalities of historical personage have been examined. Even though certain general rules have been specified in personality studies, due to the complexity of human personality and the fact that almost every human being does not give the same reaction to the same events, these rules have been tried to be formed according to different people, different approaches, and different perceptions. In this study, the researcher has tried to base the research on psychoanalytic, distinctive feature, biological, humanistic and behavioral/social approaches. She has observed that the religion factor is somehow ignored, especially when evaluating the factors affecting human personality. Indeed, religion takes a significant place that cannot be underestimated in the process of personality building. In this sense, she has tried to evaluate the personality process of Caliph Ömer. The researcher has also made diverse evaluations based on the theories of biological, individual, moral and behavioral/social personality in the formation of Caliph Ömer's personality. Further, the researcher has tried to present the contribution of religion to Caliph Ömer's life, any changes in Ömer's personality before his Islamic life and his life after Islam, using the information provided in various sources since the past. Through this study, the researcher has witnessed the struggle Omer had for his beliefs and that he was an ignorant polytheist during the period of ignorance. It has been seen that, besides being a good poet, Caliph Ömer gave an uphill battle for Islam as well after observing the verses from the Qur'an and becoming a sincere Muslim. Additionally, the researcher has tried to show that the influence and contribution of religion in the formation of Caliph Ömer's personality is remarkable.