Gıda ve gıda katkısı olarak kullanılan Spirulina platensis mikroalginden elde edilen protein ve pigmentlerin biyoaktif özellikleri
Bioactive properties of protein and pigments from the Spirulina platensis microalgae used as a food and food additives
  1. Tez No: 530026
  2. Yazar: RIDVAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH AKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Spirulina platensis mikroalgi toz halde kullanılıp, içerdiği pigmentlerin ardışık şekilde elde edilerek miktarlarının ve antioksidan aktivite değerlerinin belirlenmesi ve proteinlerinin önce pepsin sonrasında tripsin enzimleriyle ardışık şekilde hidroliz edilip elde edilen hidrolizatların hipertansiyona neden olan Anjiyotensin Dönüştürücü Enzimi (ACE) inhibe edebilme değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; önce klorofil-a sonrasında fikosiyanin ekstrakte edildiğinde elde edilen Klorofil-1.1 ve Fikosiyanin-1.2 örneklerinin miktarları sırasıyla 9,26 ve 63,71 (mg/g kuru ağırlık), antioksidan aktivite değerleri ise sırasıyla 16,19 ve 10,87 (mg FeSO4·7H2O/g kuru ağırlık) olarak bulunmuştur. Önce fikosiyanin sonrasında klorofil-a ekstrakte edildiğinde elde edilen Fikosiyanin-2.1 ve Klorofil-2.2 örneklerinin miktarları sırasıyla 78,57 ve 6,90 (mg/g kuru ağırlık), antioksidan aktivite değerleri ise sırasıyla 12,34 ve 14,62 (mg FeSO4·7H2O/g kuru ağırlık) olarak bulunmuştur. Spirulina platensis tozu ile %10'luk süspansiyonlar hazırlanıp pepsin ve tripsin enzimleri ile 120 dakikahidroliz edilmiştir. Ayrıca pepsin hidrolizi sonrası elde edilen hidrolizat ardışık olacak şekilde tripsin enzimi ile de 120 dakika hidroliz edilmiştir. Hidroliz başlamadan alınan PT0, pepsin hidrolizi sonrası alınan P120, tripsin hidrolizi sonrası alınan T120 ve ardışık hidroliz sonrası alınan PT120 örneklerinin %ACE inhibisyon (%İNH) değerleri sırasıyla %92,40, %89,96, %94,81 ve %95,53 olarak bulunmuştur. ACE'nin aktivitesini %50 (IC50 değerleri) inhibe edebilen PT0, P120, T120 ve PT120 örneklerinin protein değerleri incelendiğinde ise sırasıyla 2,93, 0,68, 0,79 ve 0,53 (mg protein/mL) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Spirulina platensis microalgae was used in powder form to determine the quantities and antioxidant activity values of the pigments in succession and to determine the angiotensin converting enzyme (ACE) inhibition values of the hydrolysates obtained by sequential hydrolysis of proteins with trypsin enzymes after pepsin. According to the results obtained; the amounts of Chlorophyll-1.1 and Phycocyanin-1.2 samples obtained when the phycocyanin was first extracted after chlorophyll-a were found to be 9.26 and 63.71 (mg/g dry weight), respectively, and antioxidant activity values were found to be 16.19 and 10.87(mg FeSO4•7H2O/g dry weight), respectively. The amounts of Phycocyanin-2.1 and Chlorophyll-2.2 samples obtained when the chlorophyll-a was first extracted after phycocyanin were found to be 78.57 and 6.90 (mg/g dry weight), respectively, and antioxidant activity values were found to be 12.34 and 14.62 (mg FeSO4•7H2O/g dry weight), respectively. 10% suspensions were prepared with Spirulina platensis powder and hydrolyzed with pepsin and trypsin enzymes for 120 minutes. In addition, the hydrolyzate obtained after pepsin hydrolysis was hydrolyzed with trypsin enzyme for 120 minutes as successive. The ACE inhibition(%İNH) values of PT0 taken before hydrolysis, P120 after pepsin hydrolysis, T120 after trypsin hydrolysis and PT120 after sequential hydrolysis were 92.40%, 89.96% , 94.81% and 95.53%, respectively. When the protein values of the PT0, P120, T120 and PT120 samples, which can inhibit ACE activity by 50% (IC50 values), were found to be 2.93, 0.68, 0.79 and 0.53 (mg protein / mL), respectively.