Kişilik özellikleri ve örgüt ikliminin bilgi ataleti üzerindeki etkisi: Düzce adliyeleri üzerinde bir araştırma
The effect of personality characteristics and organizational climate on information inertia: A reseaech on Düzce court houses.
- Tez No: 530027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KEREM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kamu kurumlarının yanı sıra özel sektör kuruluşlarınında ilerlemesi ve değişime ayak uydurabilmesinin önünde bir engel olarak görülen atalet faktörü, ciddi bir şekilde mevcudiyetini sürdürmektedir. Kamu kurumlarının özelleştirilmesinin altında yatan nedenlerden biri de kamu çalışanları ve onların oluşturduğu örgüt içinde yerleşmiş olan atalet kavramının bireysellik çerçevesinden çıkıp örgütsel atalet kavramına dönüşmesi olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak gerek kamusal alanda artan maliyetlere engel olmak, gerek işgücü, makine, malzeme veya sermaye verimliliğinin artmasını sağlamak adına örgütlerde atalet ile mücadeleye önem verilmesi gerektiği öngörülmektedir. Bu araştırma; örgüt iklimi, kişilik özellikleri ve örgütsel atalet arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında ele alınan bilgi ataleti; öğrenme ve deneyim olmak üzere iki, kişilik; deneyime açıklık ve sorumluluk olmak üzere iki, örgüt iklimi; yönetim desteği, yönetim yeteneği, iş yükü baskısı, iş arkadaşları ile uyum, etik ve görevin belirginliği olmak üzere altı alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş ve veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. İlişkisel tarama modelinden yararlanılan çalışmada ölçme aracı olarak örgütsel atalet ölçeği, örgüt iklimi ölçeği ve kişilik ölçeği kullanılmıştır. Analiz evresinde SPSS 18.0 programından yararlanılarak betimleyici istatistikler, regresyon analizleri, t-testi, anova ve faktör analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Düzce Adalet Sarayı bünyesinde görev yapan 260 adet kamu personeli oluşturmaktadır. Kişilik ve öğrenme ataletine yönelik bulgulara göre, kişilik boyutlarından sorumluluk boyutunun değişkeni negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği, açıklık boyutunun ise anlamlı bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kişilik ve deneyim ataletine yönelik bulgulara göre, sorumluluk boyutunun değişken üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı, açıklık boyutunun ise pozitif yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Örgüt iklimi ve öğrenme ataletine yönelik bulgulara göre, örgüt iklimi alt boyutlarından sadece etik boyutunun değişkeni negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği, diğer değişkenlerin anlamlı bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgüt iklimi ve deneyim ataletine yönelik bulgulara göre ise örgüt iklimi alt boyutlarının hiç birisinin deneyim ataleti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğrenme ataleti düzeyinin cinsiyete ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılıklara sahip olduğu, deneyim ataleti düzeyinin ise demografik değişkenlere göre anlamlı farklılığa sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The inertia factor, which is seen as an obstacle to the progress and change in private sector organizations as well as public institutions, continues to exist in a serious way. One of the underlying reasons for the privatization of public institutions is that the notion of inertia, wich is settled within the public employees and their organization, is transformed from the individuality framework to the concept of organizational inertia. Accordingly, it is foreseen that organizations should be given inportance to fighting with inertia in order to prevent increasing costs in the public domain and to increase labor, machinery, material or capital productivity. This research; organizational climate, personality traits and organizational inertia. The inertia of information, two personality, learning and experience; the two are organizational climate, including openness and responsibility; management support, management ability, pressure of workload, compliance qith colleagues, ethics and clarity of duty. In the study, the quantitative method was preferred and the survey method was used as the data collection technique. The organizational inertia scale, organizational climate scale and personality scale were used as the measurement tools in the study using the relational screening model. Descriptive statistics, regression analyses, t-test, ANOVA and factor analysis qere used in SPSS 18.0 program. The universe of the research consists of 260 public personnel working in Düzce Court of Justice. According to the findings on personality and learning inertia, the dimension of responsibility from personality dimensions influenced the change negatively and meaningfully, and openness dimension had no significant effect. According to findings on personality and experience inertia, it was determined that dimension of responsibility did not have significant effect on variable and openness dimension had significant and positive effect. According to the findings of organizational climate and learning inertia, only the ethical dimension of the organizational climate sub-dimension was affected negatively and significantly, while the other variables did not have meaningful effect. Fccording to findings on organization climate and experience inertia, it was found that none of the organizational climate sub dimensions have a significant effect on experience inertia. However, it was found that the evel of learning inertia had significant difference inertia had no significant difference according to demographic variables.