Meme karsinogenezinde galektin-1 in yeri
Galektin-1 location in breast carcinogenesis
  1. Tez No: 530178
  2. Yazar: ELİF GÜREL ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Galektin-1 birçok kanser türünün karsinogenezinde rol oynayan bir lektindir. Çalışmamızda galektin-1'in meme karsinogenezindekini önemini ve tümör varlığı ile ilişkisini araştırmayı amaçladık . Materyal ve metod:Çalışmayaoperasyon planlanan yeni meme kanseri tanısı almış hastalar ve sağlıklı gönüllü popülasyon alınmıştır. Hastalardan pre-operatif ve post-operatif (1 ay sonraki tıbbi onkoloji polikinik kontrolünde ) olmak üzere toplam iki kez , sağlıklı gönüllü kontrol grubundan 1 kez serum örnekleri alındı.Çalışmaya katılan hastalarda beden kitle indeksi (BMI) kg/m2 formülü ile hesaplanmıştır. Bulgular: Hastaların yaş, boy , kilo ve BMI leri arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmamıştır (p değeri >0,05). Hastaların galektin-1 düzeyleri preoperatif 2,16(±0.69 ) ng/ml , postoperatif1,75(±0.31 ) ng/ml , kontrol grubunda 1,64 (±0.40 ) ng/ml olarak bulunmuştur. Gruplar arasında galektin-1 değerlerinin ortalaması karşılaştırıldığında en yüksek galektin-1 düzeyi preoperatif hastalarda bulunmuştur. Preoperatif ve postoperatif hastaların ortalama serum galektin-1 düzeyleri karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p değeri
Özet (Çeviri)
Background:Galectin-1 is a lectin involved in the carcinogenesis of many cancers. In our study, we aimed to investigate the importance of galectin-1 in breast carcinogenesis and its relationship with tumor presence. Method:Patients who were diagnosed as new breast cancer and healthy volunteer population were included in the study. Serum samples are collected from breast cancer patients pre-op , post op (1 month later on medical oncology polyclinic control) and heathy volunteer control group. Body mass index (BMI) was calculated with kg / m2 formula. Results:There was no difference statistically between patients' age, height, weight and BMI's (p value > 0,05). Galectin-1 values of the groups; the mean gal-1 value of preoperative group 2,16(±0.69 ) ng/ml, postoperative group 1,75(±0.31 ) ng/ml , healty control group 11,64 (±0.40 ) ng/ml . When the mean of galectin-1 values were compared between the groups, the highest galectin-1 level was found in preoperative patients. When the mean serum galectin-1 levels of preoperative and postoperative patients were compared, a statistically significant difference was found between the two groups (p value