Gebelerin doğum korkusu ve travmatik doğum algıları ile doğum tercihlerinin incelenmesi
Examination of birth preferences with fear of childbirth and traumatic birth perceptions of pregnant women
  1. Tez No: 819143
  2. Yazar: BURCU OKAYER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma gebelerin doğum korkusu, travmatik doğum algısı düzeyleri ile doğum şekli tercihlerinin belirlenmesi ve bu unsurların birbiriyle ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikte olan bu araştırmaya gebeliğinin 28-40. haftasında, sağlıklı olan, 18-35 yaş aralığında olan, daha önce sezaryen doğum yapmayan primipar ve multipar 312 gebe katılmıştır. Şubat-Haziran 2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Obstetri polikliniğinde yapılan bu araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu ve Travmatik Doğum Algısı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t testi, One Way ANOVA testi ve çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi ile Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the fear of childbirth, traumatic birth perception levels and birth mode preferences of pregnant women and to examine the relationship between these factors. In this descriptive study, she was found to be pregnant in the 28-40th century. During the week, 312 primiparous and multiparous pregnant women who were healthy, between the ages of 18-35 and had not previously given birth by cesarean section participated. The data of this study, which was conducted in Mersin University Hospital Obstetrics outpatient clinic between February 2023 and June 2023, were collected with Personal Information Form, Wijma Birth Expectancy/Experience Scale A Version and Traumatic Birth Perception Scale. In the analysis of the data, frequency descriptive statistics, Student's t test, One Way ANOVA and Tukey test and Pearon correlation coefficient from multiple comparison tests were used.