Bilgi toplumunda Avrupa Birliği yükseköğretim politikalarının yenilik faaliyetleri üzerindeki etkinliği: Danimarka örneği
The effectiveness of the European Union's higher education policies on innovation in the information society: The case of Denmark
  1. Tez No: 530283
  2. Yazar: OĞUZ GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tezin amacı bilgi toplumu olarak adlandırılan üçüncü dalga kalkınma paradigmasında Avrupa Birliği'nin yükseköğretim politikalarının bir Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka'da yenilik üretme sürecine yapmış olduğu katkının ele alınmasıdır. Bilgi toplumunda bilgi, iş gücü ve makine gücünün yerini almış, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile yenilik kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgi toplumunda yenilik kavramı ekonomik büyüme ve kalkınmanın temel katalizörüdür. Yenilik faaliyetlerinin oluşması da bilim ve araştırma altyapısı ve yükseköğretim politikaları ile doğrudan alakalıdır. Avrupa Birliği, yükseköğretim politikalarını araçsallaştırarak hem AB genelinde hem de üye ülkeler nezdinde yenilikçi kapasitesini artırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda bu çalışmada öncelikle bilgi toplumu kavramı incelenerek, yenilik kavramı açıklanmış ve Avrupa Birliği yükseköğretim politikalarının yenilik üretimine katkısı değerlendirilmiştir. Son olarak bu politikaların bir Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka'da yenilik faaliyetlerine yapmış olduğu katkılar tartışılmıştır. Çalışmada Avrupa Birliği yükseköğretim politikalarının üye ülkelerin yenilik faaliyetlerine olumlu katkı yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu katkıların her üye ülkede, kendi araştırma ve yenilik altyapısına ve potansiyeline göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to discuss contributions of the European Union's higher education policies in the process of innovation production in a European Union state Denmark in the third wave paradigm called information society. Information has taken the workforce and machine power in the information society and the concept of innovation has emerged with the developments in information and communication technologies. Innovation concept is the main catalyst of economic growth and development in the information society. Emergence of innovation activities are directly related to science and research infrastructure and higher education policies. The European Union aims to increase its innovation capacity both at the Union level and in the member countries by instrumentalisating higher education policies. Within this context, notion of information society was initially analysed, notion of innovation was explained and the European Union's higher education policies' contributions in innovation production was evaluated. Finally, contribution of these policies in innovation activities in Denmark which is a European Union state was discussed. In this study, it has been realized that the European Union's higher education policies contribute to innovation activities of member states positively. However, it has been understood that these contributions differentiate within each member country depending on their own research and innovation infrastructure and potential.