Pyeloplasti yapılan hastalarda pelvikaliksiyel sistemdeki cajal hücrelerinin dağılımının sintigrafik bulgular ile ilişkisi
Relation between cajal cell density and scintigraphicfindings in patients treated with pyeloplasty
- Tez No: 530349
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR SERHAT GÜROCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonunda (UPBO), Cajal hücre dağılımının preoperatif ve postoperatif radyolojik ve sintigrafik sonuçlar ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: UPBO nedeniyle opere edilen 38 hastanın (13 kadın-25 erkek) 41 renal ünitesi çalışmaya dahil edildi. UPB spesmenleri interstisiyel Cajal hücreleri için CD117 (c-kit) antikoru ile immün boyandı. Cajal hücre dağılımı ile pre-postoperatif radyolojik (AP çap, hidronefroz derecesi) ve sintigrafik parametreler (differansiyel fonksiyonlar, T1/2) değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 8.52±8.863yıl (0-35) idi. Hastalar Cajal hücre yoğunluğu belirlenerek 0-5 hücre (düşük) ve ≥6 hücre (orta-yüksek) olarak iki gruba ayrıldı. 19 (%46.3) renal ünite düşük Cajal hücre yoğunluğuna sahip iken, 22 (%53.6) renal ünite orta-yüksek grupta yer aldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif AP çapları karşılaştırıldı ve her iki grupta da anlamlı fark olduğu saptandı ( p=0.001-düşük, p=0.000-orta-yüksek), ancak Cajal hücre dağılımından bağımsızdı. Düşük Cajal hücre grubunda hastaların %77.8'inde, orta-yüksek Cajal hücre grubunun ise %64.7'sinde hidronefroz derecesinde gerileme olduğu görülürken, iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.392). Preoperatif T1/2 süresinin düşük Cajal hücre grubunda anlamlı olarak daha uzun olduğu görüldü (p=0.021). Postoperatif T1/2 süreleri, preoperatif T1/2 sürelerine ororanla her iki grupta da anlamlı olarak kısalmıştı (p=0.000-düşük, p=0.001-ortayüksek ), ancak iki grup arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi (p=0.239). Differansiyel böbrek fonksiyonlarında ameliyat sonrası düzelme sadece düşük Cajal hücre dağılımlı grupta istatistiksel anlamlı olarak bulundu (p=0.015). Cajal hücre dağılımı ile diüretik yanıtı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.511). Sonuç: İnterstisiyel Cajal hücre yoğunluğu-yetmezliği pyeloplasti başarısını tahmin etmede prediktör olarak gösterilemez. Ancak yetmezliği obstrüksiyonun ciddiyetini gösteren bir indikatör olmakla birlikte kesin bir yargıya varabilmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the correlation between cajal cell density and preoperative and postoperative radiological or scintigraphic parameters in ureteropelvic junction obstruction(UPJO). Materials and Methods: The study group consisted of 41 renal units (38 consecutive patients, 13 female-25 male) surgically treated for UPJO. UPJ specimens from patients were stained with CD117 (c-kit) antibody for interstitial Cajal cells.The relation between Cajal density and pre-postoperative radiological (anteroposterior diameter, degree of hydronephrosis) and scintigraphic parameters (differential function, T1/2) were evaluated. Results: The mean age of the patients was 8.52± 8.863(0-35) years. The density of Cajal cells were defined in 2 groups for convenient analysis as 0-5 cells(low) in 19(46.3%) patients and ≥6 cells(moderate-high) in 22(53.6%). There was significant difference between the preoperative and postoperative anteroposterior diameters of the related kidneys in both Cajal groups (p=0.001-low, p=0.000- moderate-high) independent of Cajal density . Regression in hydronephrosis postoperatively was determined in both Cajal groups (77.8%-low, 64.7% moderate-high), however there was no difference between(p=0.392). Preoperative T1/2 was significantly longer in the low Cajal group(p=0.021). Postoperative T1/2 decreased in both low (p=0.000) and moderate-high (P=0.001) Cajal groups but no difference was found between(p=0.239). Improvement in differential function after surgery was only significant in the low Cajal group (p=0.015). There was no correlation between the diuretic response and Cajal density (p=0.511). Conclusion: Interstitial Cajal cell deficiency-density could not be shown as a predictive factor for the determination of success rate of pyeloplasty. However, the degree of deficiency might be an indicator for the severity of obstruction requiring further studies for confirmation.