Ergenlerde duygusal zeka ve yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the correlation between emotional intelligence and creativity level
  1. Tez No: 530366
  2. Yazar: FATMA İREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı; ergenlerde duygusal zeka düzeyleriyle, yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Örneklem grubu, Yalova il merkezinde bulunan Yalova Fen Lisesi, Yalova Bahçeşehir Koleji, Yalova Anadolu Lisesi ve Yalova Ticaret Meslek Lisesi'nde okuyan 14-17 yaş aralığındaki, 272 kız ve 251 erkek öğrenci olmak üzere toplam 523 öğrenciden oluşmaktadır. Her bir katılımcıya Demografik Bilgi Formu, Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu ve Yaratıcılık Ölçeği (Ne Kadar Yaratıcısınız?) uygulanmıştır. Duygusal Zeka Ölçeği ve Yaratıcılık Ölçeği düzeylerinin demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin tespiti için Bağımsız Örneklem t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Duygusal Zeka Ölçeği düzeyleri ile Yaratıcılık Ölçeği düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, duygusal zekanın bazı alt boyutları ile yaratıcılık arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Her iki kavramın da belirtilen değişkenlerle ilişkisi ise, bulgular bölümünde detaylı olarak belirtilmiş, tartışma bölümünde ise literatürle desteklenen sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; analyzing the correlation between emotional intelligence and creativity level in adolescents. Sample group consists of students aged between 14-17; from Yalova Science School located in city center Yalova, Yalova Bahcesehir College, Yalova Anatolian High-School and Yalova commercial school, 272 female and 251 male; a total of 523. Every participants are applied Demographical Information Form, Bar-On Emotional Intelligence Scale and Adolescence Form and Creativity Scale(How Creative You are?) Autonomous sample T-Test and One way Variant Analysis(ANOVA) is applied to obtain if there is a considerable correlation between emotional intelligence and creativity levels and demographical variants. Pearson Correlation Analysis is applied to analyse the correlation between emotional intelligence levels and creativity scale. Study results have shown that there is a positive correlation between some sub – dimensions of emotional intelligence and creativity. The relation of both notions with the variants are elaborated in the empirical evidences part, as in discussion part; the results supported by the literature are expressed.