Neo-terörizmin Türk kamu yönetimine etkisi
Neo-terrorism impact on Turkish public administration
  1. Tez No: 530376
  2. Yazar: AHMET KÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEYHANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
21. yüzyılda değişen güvenlik ortamında devletlerin, en önemli önceliğinin terörizmle mücadele olduğu kabul görmektedir. Her devlet kendi güvenliğini sağlamak için diğer devletlerle iş birliği içine girmekte ve istihbarat paylaşımına öncelik vermektedir. Terörün teknolojiyi de kullanarak yerelden çıkıp küresel bir hale gelmesiyle, uluslararası güvenliği ciddi manada sarstığı görülmektedir. Bu çalışmada terörizmin özellikle son yıllarda küresel bir hale gelmesi sebebiyle uluslararası alanda meydana gelen terör eylemleri araştırılmıştır. Başta Türkiye olmak üzere Avrupa'da meydana gelen terör eylemlerinin klasik dönem eylemlerinden farklı olduğu görülmüştür. Bu anlamda çalışmanın birinci bölümünde, terörizm kavramı irdelenmeye çalışılarak çok sayıda yazarın terörizme karşı farklı düşünceleri belirtilmiştir. Literatür taraması ile terörizmin farklı tanım ve türlerine değinildikten sonra tarihsel süreç içerisinde değişim gösterdiği, farklı zaman dilimlerinde yapılan terör saldırıları ile ortaya konulmuştur. İkinci bölümünde değişen terör ve terörizm eylemleri, neo-terörizm kavramı ile anlatılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda neo-terörist eylem türlerine değinilerek, terörizmin yarattığı sosyal ve psikolojik etkiler incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde iki farklı terör örgütü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Ad-Davla Al-Islamıyya fi al-Iraq wa-sh-Sham (DAİŞ) ele alınarak neo-terörizmin Türk kamu yönetimine olan etkileri ortaya konulmuş ve Türk kamu yönetiminin neo-terörizme karşı yapmış olduğu çalışmalar incelenerek eksik olan hususlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda bulgular ve sonuçlar tartışılarak, terör ve terörizmin eylemsel ve amaçsal kapsamda farklılaştığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla neo-terörizme karşı siber güvenliğin güçlendirilmesi ve istihbarat kurumlarının reforme edilmesi gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Terör, Terörizm, Siber Terör, Kamu Yönetimi, Neo-Terörizm
Özet (Çeviri)
The changing security environment in the 21st Century in our study, the most important priority of the state is considered as the fight against terrorism. Each state gives priority to enter into cooperation or intelligence sharing with other states to ensure their safety. Terrorism came into different sizes in the same way with therapid advancement of technology. Parallel to technological progress, terror has changed from its known shape into cyber style and became more dangerous for the states. The study investigated the terrorist acts that took place in the international arena, especially in recent years as a result of the global transformation of terrorism. It has been observed that terrorist acts in Europe, especially in Turkey, are different from those of the classical period. In this context, in the first chapter of the study, the concept of terrorism was examined and many authors expressed different views on terrorism. After referring to the different definitions and types of terrorism, it was tried to be revealed that it changed in the historical process. In the second chapter, the changing acts of terrorism and terrorism were tried to be explained with the concept of neo-terrorism. In this context, the social and psychological effects of terrorism have been examined by referring to the types of neo-terrorist actions. In the third chapter of the thesis, two different terrorist organizations (FETO and ISIS) were discussed and the effects of neo-terrorism on Turkish public administration were revealed. As a result of the research, findings and results were discussed and it was determined that terror and terrorism differ in an action and purposeful context. Therefore, results such as strengthening cyber security against neo-terrorism and reforming intelligence institutions have been achieved. Keywords Terror, Terrorism, Cyber Teror, Publıc Administration, Neo-Terrorism.