Kadınların kamu sektörü kariyer tercihlerinde cam tavanın etkisi: İstanbul Sosyal Güvenlik Merkezleri örneği
The effect of the glass ceiling on women's career preferences in the public sector: The case of Istanbul Social Security Centers
  1. Tez No: 711916
  2. Yazar: RAHMET KÜBRA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Literatürde önemli bir yere sahip olan“cam tavan”, kadın çalışanların üst düzey yönetici kadrolarında yeterli sayıda yer almalarını engelleyen, görünmeyen ancak kariyer basamaklarını çıktıkça daha fazla hissedilen bir sorundur. Bu çalışma,“cam tavan”olarak nitelendirilen engellerin kamu sektöründe çalışmayı tercih eden kadınlar üzerindeki etkisini araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan kadınların cam tavan algılarını ölçmek, kariyer kararlarındaki cam tavan algısının etkilerinin, eğer mevcutsa, yönünü ve gücünü incelemek amacı ile İstanbul'da bulunan Kartal, Esenler, Zeytinburnu ve Fatih olmak üzere toplam 4 Sosyal Güvenlik Merkezi'nde görev yapan kadınlar arasından örneklem ile 202 kişinin katıldığı bir araştırma yapılmıştır. Bu tezde, kariyer tercihlerini kamu sektöründen yana kullanan kadın çalışanlarda, cam tavan sendromu algısının varlığına yönelik İstanbul ilinde faaliyet gösteren 4 Sosyal Güvenlik Merkezi' nde araştırma yapılmıştır. Cam tavan sendromu ve kariyer kararı algısını ölçen anketler yoluyla toplanan veriler SPSS 25.0 programında analize edilerek (faktör analizi, güvenilirlik analizi, ANOVA, regresyon analizi, korelasyon analizi) elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre, kadınların cam tavan sendromu algılarının kariyer kararları üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of investigating the effects of the invisible barriers that prevent female employees from being in senior management positions and are described as the“glass ceiling”, which have an important place in the literature, on women who prefer to work in the public sector. In order to measure the glass ceiling perceptions of women working in the Social Security Institution and to examine the effects of the glass ceiling perception on the career decisions of these female employees who prefer to work in the public sector, data were collected from 202 people selected by sampling method among women working in 4 Social Security Centers in Istanbul, namely Kartal, Zeytinburnu, Esenler and Fatih. In this thesis, a research was conducted in 4 Social Security Centers operating in Istanbul on the existence of glass ceiling syndrome perception among female employees who use their career preferences in favor of the public sector. The data collected through questionnaires measuring glass ceiling syndrome and career decision perception were analyzed in the SPSS 25.0 program (factor analysis, reliability analysis, ANOVA, regression analysis, correlation analysis) and the results were analyzed and interpreted in detail. According to the results of the research, it has been determined that women's glass ceiling syndrome perceptions have a negative and significant effect on their career decisions.