Acil servis hasta memnuniyeti: Özel ve kamu hastaneleri örneği
Emergency service patient satisfaction public and private hospitals example
  1. Tez No: 530712
  2. Yazar: ELİF ÇERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, birçok faktörden etkilenen hasta memnuniyetinin belirlenmesi, beklentilerin karşılanması ve hizmet kalitesinin nasıl artırılacağı ile ilgili sonuçlar elde edilmesine çalışılmıştır. Hasta memnuniyetinin artırabilmesi için, sağlık sektörünün sürekli rekabet içerisinde olarak büyüme ve gelişmesinin gerektiği çalışmamızda ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda, acil servis hasta memnuniyeti kamu ve özel hastaneleri örneği ile İstanbul ilindeki hastanelerin acil servislerinde gönüllü olarak katılan 338 kişiden toplanan geçerli anketlerle analiz yapılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Memnuniyeti etkileyen çeşitli unsurlar görülmüş ve kaliteli hizmetin memnuniyetle ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle de literatürde hasta memnuniyetinin temelinde hastanın beklentileri geniş ölçüde vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, hasta memnuniyetinin beklentiyi karşılama ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Hastaların memnuniyetini artırmak için kişilerin tedavi ve bakım süresinde hasta haklarını ve hasta güvenliğini göz önünde tutarak beklentilerini en iyi şekilde karşılamamız gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine patient satisfaction which is affected by various factors, to meet their expectations and to try to obtain results so as to improve the service quality. In order to improve patient satisfaction, the necessity of continious development of hospitals in a competitive market is clearly pointed out in this study. In this study, we have tried to evaluate the emergency service patient satisfaction level on the basis of public and private hospitals in Istanbul by analyzing the survey results of 338 volunteer responadents. There are several reasons that affect the patient satisfaction level, it is seen that high-quality service is greatly connected to patient satisfaction. Therefore, the expectations of patients are emphasized on the basis of patient satisfaction in reviewed literature. As a result, it has been determined that patient satisfaction has a significant connection to meet the expectations. In order to improve their satisfaction levels, we need to meet their expectations as much as possible by taking patient rights and security into account during their stay in treatment and cure process.