Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve yaşam doyumu ilişkisi: Selçuk Üniversitesi örneği
Relationship between social media usage and life satisfaction of university students: Selçuk University sample
  1. Tez No: 530727
  2. Yazar: CİHANGİR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SIRRI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
20 yy. sonlarında hayatımıza giren internet, 2000'li yılların başında sosyal ağların ortaya çıkmasıyla yaygınlığını arttırmıştır. Sosyal medya özellikle genç kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. İnternet ve sosyal medya kullanımı bireyleri ve toplumu hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu özellikleriyle internet ve sosyal medya kullanımı, son yıllarda sosyal bilimcilerin ilgi odağı olmuştur. Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ve yaşam doyumunu inceleyen bu çalışmada saha araştırması kullanılmıştır. Yapılan çalışmada aşırı internet ve sosyal medya kullanımı bireyi psikolojik anlamda negatif yönde etkilediği görülmektedir. Aşırı internet kullanımı, bireyi olumsuz etkilediği için yaşam doyum düzeyi düşmektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre internette ve sosyal medyada geçirilen süre ile yaşam doyumu arasında anlamlı ve negatif yönde düşük bir ilişki vardır. Yani internette ve sosyal medyada geçirilen süre arttıkça yaşam doyum puanı düşmektedir. Öğrenciler internette günlük ortalama 125 dakika zaman harcarken, sosyal medyada 113 dakika zaman harcamaktadır. Öğrenciler interneti en çok sosyal medyaya girmek, Tv-video izlemek ve araştırma yapmak amacıyla kullanmaktadır. Sosyal medyayı ise tanıdıklarıyla iletişim kurmak, fotoğraf paylaşmak ve tanıdıklarının fotoğraflarına bakmak, olaylar ve kişiler hakkında bilgi sahibi olmak, eğlenmek ve rahatlamak amacıyla kullanmaktadırlar. Öğrencilerin en sık kullandıkları sosyal ağlar, WhatsApp, Instagram ve Youtube'dir. Öğrencilerin yaşam doyum düzeyinin puan ortalaması 3.3'dür.
Özet (Çeviri)
The internet which entered our life in the end of the twentieth century, has increased its prevalence with the emergence of social media at the beginning of 2000's. Social media is often preferred by young users. Internet and social media use affects individuals and society both positively and negatively With these features, the use of internet and social media has been the focus of attention of social scientists in recent years. Field research was used in this study examining social media usage habits and life satisfaction of university students. In the study, excessive internet and social media use has a negative effect on the psychological side of the individual. Excessive internet use adversely affects the individual and therefore life satisfaction decreases. According to the results of the research, According to the results of the research, there is a significant and negative relationship between life time and social media and life satisfaction. In other words, life satisfaction scores decrease as internet time and social media increase. while students daily spent approximately 125 minutes on internet, they also spent 113 minutes for social media. They use the internet mostly to be on social media, watch TV or video and research. For the students the social media means to communicate with their friends, share photos or look someone's photos, get information about events or people and finally have fun and relieve. The most common social networks the students use are WhatsApp, Instagram and Youtube. The mean score of life satisfaction of the students is 3.3.