Çocuk yaşta ve yetişkin yaşta evlenen kadınların evliliğe ve aile kurumuna yaklaşımları
Approaches of women who get married at child age and adult age to marriage and family institution
- Tez No: 530777
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ENNELİ GÜÇLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tarihi oldukça eskilere dayanan kadınların çocuk yaşta evliliği Cumhuriyet döneminde 1926 Türk Medeni Kanunu ile yasaklanmıştır. Bu tarihten sonra devlet problemin çözümü için çabalamıştır. Hatta bu amacın gerçekleşmesi için çeşitli uluslararası anlaşmalara imza atılmıştır. Özellikle günümüze kadar sayıları giderek azalsa da sosyal ve ekonomik koşullar nedeniyle çocuk gelinler hala ülkemizde karşılaşılan bir durumdur. Ancak yetişkin yaşta evlenen bazı kadınlar çocuk gelinlerin karşılaştığı sorunlara benzer sorunlar yaşamakta veya bu tür sorunları boyutu farklılaşarak tecrübe etmektedir. Ülkede kadınların problemleri ve kadın konusunda çeşitli tartışmalar yaşanmaktadır. Birçok kadın, konuyla ilgili muhafazakâr ve dinci erkeklerin, özellikle politikacıların söylemlerinden rahatsız olmaktadır. Bu erkeklerin söylemi çoğu zaman sadece evrensel çocuk hakları ile değil, kadın haklarıyla da çelişmektedir. Dolayısıyla, ilgili konularla bağlantılı, çocuk yaşta ve yetişkin olarak evlenen kadınların görüşlerini incelemek önemlidir. Bu çerçevede, İstanbul'da niteliksel veri toplama tekniği ile araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada her iki gruptan kadınların deneyimlerinin bazı durumlarda farklılaştığı bazı durumlarda benzeştiği anlaşılmıştır. Hatta grupların kendi içinde de benzerliklerin ve farklılıkların olduğu görülmüştür. Özellikle geleneksel kadın rolleri dolayısıyla çocuk ve yetişkin evliliklerin benzer sorunlar yaşadığını ve kendi kızlarının erken evliliklerini desteklemeyerek gelecekte bu tür sorunların çokça azalacağı sonucu çıkmaktadır. Her iki gruptan kadın eğitimin önemli olduğunu düşünmekte, kız ve erkek çocuklarının eğitimine önem göstermektedirler. Kimi zaman çocuk yaşta evlenen/evlendirilen kadınlar ile yetişkin yaşta evlenen kadınların verdikleri yanıtlar birbirleriyle paralellik göstermektedir. Her ne kadar birçok problemin kısır döngü şeklinde yaşanmayacağı düşünülse de kadının erkeğe bağımlı olması dolayısıyla önemli konularda son kararı veren kişi yine erkek olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The child brides as fairly old time's traditional phenomena was prohibited by the Turkish Marital Law in 1926. The Turkish State has been struggled to take it under control since then. Moreover, it had signed various international agreements in order to eliminate the child bride issue. Until today, child brides whose number is went down gradually, due to social and economic structure, is still one important problem to face our country. But women who married in adult age might experience problems similar to those encountered by child brides or the strength of such problems is changing. In our country, there are various discussions on women's problems and issues. There are many women who are disturbed or uncomfortable by the discourses of conservative and religious men, especially politicians when they are talking on women issues. Indeed, these men's expressions are usually contradict with not only the universal right of children, but of women too. In that respect, it is important to focus on views and experiences of women married in childhood and compare these experiences with those of the women married in adult age. Therefore, qualitative data analysis was conducted to analyse these issues in Istanbul, Turkey. In this study, it was the case that the women married in various ages had shared similar as well as different experiences and problems. Especially traditional gender roles influence these women similarly. Yet, none of them support early marriage of their own daughters and that's why it could be assumed that the child marriages will be greatly reduced in the future. Women from both groups think that education is important, and they pay special attention to education of their girls and boys. Indeed, the answers given by woman who married or are married in childhood and women who married in adult age are sometimes similar to each other and sometimes different. Although many problems are not thought to be in the form of a vicious circle, since the woman is dependent on men, the final decision is made on men in important matters.