Bikâî'nin Nazmü'd-Dürer'inde İsrâîliyyât
Bikâî'nin Nazmü'd-Dürer'inde Isrâîliyyât
- Tez No: 530867
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TURĞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
“Bikâî'nin Nazmü'd-Dürer'inde İsrâîliyyât”isimli bu çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümü araştırmanın konusu, önemi, yöntem ve sınırlarına ayrılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü Bikâî'nin hayatı, eserleri ve tefsîr ilmindeki yeri konusuna ayrılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü Bikâî'nin isrâîliyyâta bakışına tahsis edilmiştir. Burada Bikâî'nin isrâîliyyâtı nakletme amacı ve anlayışı üzerinde derinlemesine bir tahlîl yapıldıktan sonra isrâîliyyâtı nakletme sınırı üzerinde durulmuştur. İsrâîliyyâtın tefsîrde kaynak olabilirliği ile ilgili Bikâî'nin görüşü üzerinde durulmuş, müellifin isrâîliyyât naklinin yapılabileceğine dair delilleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümü Bikâî'nin âyet tefsîrlerinde isrâîliyyâtı şâhit getirmesine tahsîs edilmiştir. Bu bölümde başta Bikâî'nin isrâîliyyâtı takdîm ederken kullandığı yöntem olmak üzere isrâîliyyât nakillerinde Kitâb-ı Mukaddes metnini doğrudan kullanması ile ortaya çıkan isrâîliyyât anlayışı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Müellifimizin başta Tevrât olmak üzere İncîl ve Zebûr'dan sayfalarca nakil yaptığı ve bu nakil tarzının isrâîliyât konusunda yeni bir yöntem olduğu hususu çalışmamızda ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise müellifimizin isrâîliyyât nakli olarak Kitâb-ı Mukaddes nakillerinin kullanılabileceği görüşüyle birlikte bu konudaki genel değerlendirmemiz yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which name is Bikâî'nin Nazmü'd-Dürer'inde İsrâîliyyât consist of one introduction and three main port. Introduction of the topic is the topic of the works, importance, the way and the border of the works. First part of the topic is assigned Bikâî's life, works and the place of in he interpretation. The second part of the work it is dwelled on conves of Israiliyyat after a deeply analyzed on Bikâî's understonding and purpose of the convey of Isra'iliyyat. It is dwelled on Bikâî's opinion about the possibility of being source of Isra'iliyyat in interpretation and the evidence of capability of author's convey of Isra'iliyyat is presented in detailed. The third part of the study is assigned to produce a witness of Isra'iliyyat in Bikâî's verse interpretation. In this section, particularly the method which is used by Bikâî's to present the Isra'iliyyat, ıt is tried to found out understanding of Isra'iliyyat which shows up by using directly Bible text in narration of Isra'iliyyat. It is tried to find out that the author guate from psalm, Bible, particularly Torah and This quatation becaame a new style about Isra'iliyyat. Our assessment in this topic together with the opionion of the outher which can be used the Bible narrations as narration of Isra'iliyyat appear in conclusion port.