NURBS eğrilerinin FPGA destekli dokunmatik ekranda gerçekleştirilmesi
Implementation of NURBS curves on touch screen using FPGA
  1. Tez No: 530869
  2. Yazar: YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 3B modelleme işlemlerinde bir yöntem olarak kullanılan NURBS eğri algoritması paralel işlem yeteneğine sahip FPGA üzerinde hesaplanarak dokunmatik ekran üzerinde görüntülenmesini sağlayan bir uygulama gerçekleştirilmiştir. NURBS modelinin temelini oluşturan Bezier ve B-Spline modelleri bu çalışmada matematiksel olarak örneklendirilmiştir. Uygulamada NURBS eğri ve yüzeylerinin görüntülenmesinde kullanılan parametrik değerler dokunmatik ekran üzerinde kullanıcı etkileşimi ile temin edilebilmektedir. Kontrol noktaları, düğüm vektörü, ağırlık vektörü gibi parametrik değerler eğriler için ayrı ayrı örneklendirilerek matematiksel çözümleri verilmiştir. Kullanıcı tarafından belirlenen kontrol noktalarına ait NURBS eğrisi dokunmatik ekran üzerinde gerçek zamanlı olarak görüntülenebilmektedir. Aynı zamanda Visual Studio platformunda NURBS algoritmasını gerçekleyen bir uygulama geliştirilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, NURBS curve algorithm, which is used as a method in 3D modeling processes, has been calculated on FPGA which has parallel processing capability and displayed on touch screen. The Bezier and B-Spline models, which form the basis of the NURBS model, are mathematically illustrated in this study. In the application of this study, the parameters used for visualization of NURBS curve and surfaces can be get via touch screen. Parametric values such as control points, knot vector, weight vector are given separately for curves and mathematical solutions are given. The NURBS curve of the user-defined control points can be displayed in real time on the touch screen. At the same time, an application that implemented the NURBS algorithm in the Visual Studio platform was developed and the obtained results were compared.