Gebe kadınlarda cinselliğe yönelik tutumun cinsel fonksiyon ve cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attitude towards sexuality and sexual function and quality of sexual life in pregnant women
- Tez No: 981365
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gebe kadınlarda cinselliğe yönelik tutumun cinsel fonksiyon ve cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara'da özel bir hastanede yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü G-Power analizi ile hesaplanmış ve 187 olarak bulunmuştur. Belirtilen hastaneye gebelik kontrolleri için gelen kadınlardan dahil edilme kriterlerini karşılayanlar örneklem alınmış, hatalı doldurulan 3 form nedeniyle araştırma 184 kadın ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ)-Kadın kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiş, anlamlılık düzeyi p<0,05 üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre gebelerin GCKTÖ puan ortalaması 126,66±19,47, ACYÖ puan ortalaması 13.80±3.42 ve CYKÖ-K puan ortalaması 82,12±20,48 olarak bulunmuştur. Gebelerin GCKTÖ ile ACYÖ puan ortalaması arasında zayıf fakat anlamlı ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur (r=-0.239; p<0.01). GCKTÖ ile CYKÖ-K toplam puan ortalaması arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir (r=0.014; p=0.850). Yapılan regresyon analizi GCKTÖ toplam puanının ACYÖ toplam puanındaki varyansın %5,2'sini açıkladığı (F=10.981; p=0.001, R²=0.052) ancak GCKTÖ toplam puanının, CYKÖ-K puanı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, gebelikte cinselliğe yönelik olumlu tutumun cinsel fonksiyon üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, ancak cinsel yaşam kalitesini etkilemediği belirlenmiştir. Bu nedenle doğum öncesi bakım hizmetleri kapsamında çiftlerin gebelikte cinselliğe yönelik bilgilendirilmeleri, olumsuz tutuma neden olacak yanlış inanç ve düşüncelerin önlenmesi ve gebelikte cinselliğe yönelik olumlu bir tutumun oluşturulması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between pregnant women's attitudes toward sexuality and their sexual function and quality of sexual life. The study was conducted at a private hospital in Ankara. The sample size was calculated using G-Power analysis and was found to be 187. Among the women who came to the specified hospital for pregnancy checks, those who met the inclusion criteria were included in the sample; due to 3 incorrectly filled out forms, the study was completed with 184 women. Data were collected using the Introductory Information Form, the Attitude Scale Toward Sexuality in Pregnancy (ASTSP), the Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX), and the Sexual Quality of Life Questionnaire (SQLQ)-Women. Data were analyzed using SPSS 22.0, and significance was assessed at p<0.05. According to the results obtained, the mean ASTSP score of the pregnant women was found to be 126.66±19.47, the mean ASEX score was 13.80±3.42 and the mean SQLQ-F score was 82.12±20.48. A weak but significant and negative correlation was found between the ASTSP and the mean ASEX score of the pregnant women (r=-0.239; p<0.01). No significant correlation was determined between the ASTSP and the total mean SQLQ-F score (r=0.014; p=0.850). The regression analysis showed that the total ASTSP score explained 5.2% of the variance in the total ASEX score (F=10.981; p=0.001, R²=0.052), but the total ASTSP score was not a significant predictor of the SQLQ-F score (p>0.05). In conclusion, it was determined that a positive attitude toward sexuality during pregnancy has a positive impact on sexual function but does not affect the quality of sexual life. Therefore, informing couples about sexuality during pregnancy within the scope of prenatal care is important to prevent misconceptions and thoughts that may lead to negative attitudes and to foster a positive attitude toward sexuality during pregnancy.