İşletmelerde iş-aile ve aile-iş çatışmasının iş tatminine etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of family-work and work-family conflict in business on job satisfaction: A research in banking sector
  1. Tez No: 531774
  2. Yazar: HASSAN A.RADHA ALALLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SAĞLAM ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yoğun bir çalışma temposuna sahip olan bankacılık sektöründe, çalışanların iş ve aile yaşamlarının önemli bir çatışma alanı haline gelmesi kişisel ve örgütsel sonuçlar doğurmaktadır. Bu araştırmada, iş-aile, aile-iş çatışması ve iş tatmini arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Çalışanların iş-aile, aile-iş çatışması ve iş tatmini düzeylerinin demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da geliştirilen hipotezler aracılığı ile test edilmiştir. Araştırma verileri Ankara'da Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde faaliyet gösteren kamu ve özel banka çalışanlarından anketler aracılığı ile toplanmıştır. Bu araştırmada yapılan analizler sonucunda iş-aile ve aile-iş çatışmaları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. İş-aile çatışması ile içsel ve dışsal iş tatmini arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. İş-aile çatışmasının; içsel ve dışsal iş tatminini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Katsayılar incelendiğinde iş aile çatışmasının dışsal tatmine etkisinin daha fazla olduğu sonucu elde edinmiştir. Aile-İş çatışması ile içsel tatmin arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmakta ve aile-iş çatışması ile dışsal tatmin arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Aile-iş çatışmasının; içsel tatmini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiş iken dışsal tatmini etkilemediği sonucu elde edilmiştir. Çalışanların iş-aile ve aile-iş çatışması ile demografik değişkenler (cinsiyet, medeni durum, eğitim, yaş grubu ve çalışma süresi) arasında iş-aile çatışması bakımından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. İş tatmini düzeyleri ile demografik değişkenler arasında sadece cinsiyete ve medeni duruma göre anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the busily scheduled banking sector, employees' work and family life become a crucial area of conflict, with both personal and organizational consequences. In this research, the relationships between work-family, family-work conflict and job satisfaction are discussed. Whether levels of work-family, family-work conflict and job satisfaction of the employees differs or not in terms of demographic variables have been tested by hypotheses. The survey data were collected from employees of both public and private banks in Çankaya and Yenimahalle districts of Ankara. The result of this research found a positively oriented weak relationship between work-family and family-work conflicts. It also found a negatively oriented weak relationship between work-family conflict and internal and external job satisfaction. It has been determined that work-family conflict negatively affects the internal and external job satisfaction. When coefficients were examined, it was concluded that work-family conflict has more effect on external job satisfaction. There is a negatively oriented weak relationship between family-work conflict and internal satisfaction and no relationship between family-work conflict and external satisfaction was founded. While it was determined that family-work conflict has negatively affected internal satisfaction, it did not affect the external satisfaction. There was a significant difference between employees' work-family and family-work conflict and demographic variables (gender, marital status, education, age group and working time) in terms of work-family conflict. A significant difference was found between job satisfaction levels and demographic variables only in terms of gender and marital status.